Solar System

Solar System

Solar System

Solar System

           Solar system, güneş enerjisi sistemlerinin İngilizce ismidir. Solar system denildiğinde elektrik enerjisi üretmek amacıyla kurulan güneş panelleri ve sistemini anlamak gerekir.

Güneş ışınlarından farklı şekillerde faydalanmak, enerji olarak değerlendirmek ve çeşitli işlerde kullanmak insanlık için yeni bir olay değildir. Güneşin eski zamanlarda Tanrı olarak kabul edildiği ve güneşe tapınıldığı da tarihi belgelerden anlaşılmaktadır. Dünya’nın birbirinden çok uzak coğrafyalarının ortak imgelerinden biri her zaman güneş olmuştur. Farklı kültürlere ait tarihi eserlerde güneş figürüne sıkça rastlanır. Hatta Dünya’nın ilk saati de güneşten faydalanılarak icat edilmiştir ve hala bazı kültürlerde kullanılmaktadır.

İnsanların gündüz çalışmalarının gece uyumalarının en önemli sebebi de güneşe duydukları saygıdır. Güneş sayesinde görmek, çalışmak, üretmek ve kendini korumak daha kolay olmuştur.

Dünya üzerinde yaşayan ve soğukkanlı hayvanlar olarak bilinen bir familyanın da hareket etmek ve yaşamak için güneş ışınlarına muhtaç olduğu malumdur. Güneş varsa hayat vardır. Kimse gündüzden korkmaz ama geceden çoğu insan korkar ve ürker. Güneş gerçek gibidir. Mutlaka doğar ve ortaya çıkar.

İnsanlık tarihi boyunca güneşe yüklenen anlamlar kadar güneşten faydalanmak ta olağan kabul edilmiştir. Bitkilerin güneş olmadan yetişmemesi, buzun güneş olmadan çözülmemesi, ısınmak için güneşin doğmasının beklenmesi gibi en basit şeyler güneşin önemi ve anlamını yüceltmiştir.

Tarihin akışı elektriğin icadı ile dönüm noktasına ulaşmıştır demek yanlış olmayacaktır. Elektrik ile gündüze ve güneşe bağımlı olmadan yaşamak mümkün hale gelmiştir. Ancak teknoloji artık elektriksiz bir hayatı hayal etmemize izin vermeyecek kadar ilerlemiş durumda. Elektrik üretmek için kullandığımız mevcut kaynakların gün geçtikçe azalması ve bir gün bitecek olduğunu bilmemiz, bizi farklı enerji kaynaklarına yönelmek zorunda bırakmıştır.          Ve imdadımıza milyonlarca yıldır olduğu gibi yine Güneş yetişmiştir.

Güneş ışınlarından elektrik üretilebilmesini mümkün hale getiren teknolojinin tarihi çok eski olmasa da artık geleceğin enerji kaynağı olarak görülmektedir. Şimdi herkesin fark ettiği bir gerçek var: Fosil yakıtlar, kömür, su, ağaçlar gibi mevcut gezegen varlıklarını korumak ve hiçbir zararı ve bedeli olmayan güneşten faydalanmak ancak solar system ile mümkündür.

/ Güneş Enerjisi Paneli / Etiketler:

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.