Solar Panel

Solar Panel

Solar Panel

Solar Panel

        Solar panel, güneş ışınlarını absorbe ederek enerjiye çeviren sistemlere verilen isimdir. Solar kelimesinin Türkçe karşılığı “güneş” tir. Bu yüzden dilimize güneş paneli olarak yerleşmiştir.

Her ne kadar solar panel sözünü duyunca çoğumuz güneş paneli sistemlerinden bahsedildiğini düşünsek te, solar panel genel bir teknolojidir. Güneş enerjisi ile aktive olan pek çok cihazda solar paneller bulunur. Örneğin gün ışığında çalışan hesap makinelerinde de küçük birer solar panel vardır. Bu teknolojinin zamanla geliştirilmesi, bugünkü GES sistemlerinde kullanılan büyük güneş panellerinin icadını sağlamıştır.

Solar panel yani güneş panelleri silikon bazlı kristal hücrelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Panelin türüne ve özelliğine göre bu hücreler büyük-küçük, daha az veya daha fazla sayıda olabilir. Silikon hücrelerin özelliği, güneşten gelen fotovoltaik ışınları tutarak solar panelin invertör kısmına iletme yeteneğidir.

Güneş ışınları fotovoltaik özelliktedir ve DC akımı ile Dünya’ya düşerler. Bu ışınların panelde bulunan kristal hücreler tarafından absorbe edilmesi, elektrik enerjisi üretimi için yeterli değildir. Çünkü gezegenimizde kullanılan elektrik akımı AC özelliktedir. Yani farklı bir akımdır. Eğer DC akımın doğrudan kullanılması mümkün değildir. Çünkü Dünya’da kullanılan tüm elektrikli cihazlar AC akıma göre düzenlenmiştir. Bu yüzden DC akımın AC’ye çevrilmesi zorunludur.

Solar panel invertör yani çevirici parçası ile DC akımı AC’ye çevirir ve aküye ileterek depolanmasını sağlar. Böylece ihtiyaç anında üretilen elektriğin kesintisiz şekilde kullanımı sağlanmış olur.

Güneş ışınlarının insanlık tarafından binlerce yıldır kullanıldığı gerçeğini düşündüğümüzde zamanla güneş enerjisi ile geliştirilecek farklı teknolojiler olacağını tahmin etmek zor olmayacaktır. Çok sayıda hayvanın bile hareket etmek için güneşe ihtiyacı olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında, bu enerji kaynağının hayatın varlık ve devamı için elzem olduğu da tartışmasızdır.

Hem sürdürülebilir enerji kullanımı hem de insanlığın Dünya’daki geleceği açısından en mantıklı ve verimli çözüm olan güneş enerjisinden elektrik üretmek için ihtiyaca uygun bir solar panel yeterlidir. Büyük sanayi kuruluşlarından kamu kurumlarına kadar kısa zaman sonra her yerde solar panel ile kendi elektriğini üreten bir gezegene hazır olmamız gerekiyor.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.