SOLAR PANEL KURULUMU

solar-panel-kurulumu

SOLAR PANEL KURULUMU

SOLAR PANEL KURULUMU

SOLAR PANEL KURULUMU

SOLAR PANEL KURULUMU

Solar panel kurulumu, sistemin kullanılacağı ev veya işletmeye yakın bir bölgedeki en uygun alana yapılır. Çatıya, terasa, balkona, araziye ve bahçeye solar panel kurulumu gerçekleştirilebilir. Kurulum yapılırken montaj sistemleri kullanılmaktadır.

Solar panel kurulumu yapılırken, sistemin kurulacağı alanın özellikleri göz önünde bulundurulur ve hesaplama ve uygulama buna göre yapılır. Bu sebeple solar paneller yere ve çatıya montaj olarak iki farklı sistemle kurulmaktadır.

Yere montaj yapılırken dikkat edilmesi gereken panellerin birbirine doğru mesafede ve en az 50 cm yukarıda tutulmasıdır. Amaç yerden yetişen ot veya bitkilerin panellerin güneşlenmesini veya toz almasını önlemektir. Yere yapılan montajda panellerin güneşin durumuna göre doğru açı ile güneş alacak ve güneşten en fazla verim sağlanacak şekilde yerleştirilmesi önemlidir.

Çatı gibi eğimli zeminlere montajda, kurulum eğim derecesine göre 2 farklı şekilde yapılır. Düz yani teras çatılarda, zemin montajı gibi uygulama yapılır ancak üçgen şeklinde bir parça alt kısma yerleştirilmektedir. Çatı montajı, binanın statik hesaplarına göre gerçekleştirilir. Bu konuda binanın projesini hazırlayan mimar veya mühendisten bilgi alınmalıdır. Çatıya dolayısı ile binaya yük bindirecek sistemlerin kurulmaması gerekir. Eğimli çatılarda ise çatı örtüsünün altından panellerin kanca ile sabitlenmesi yapılmaktadır. Bu sabitleme ile panellerin kaymadan ve yerinden oynamadan durması sağlanmış olur.

           Solar panel kurulumu için seçilecek alanın üstü açık olmalı ve zaman içinde kapanma riski bulunmamalıdır. Uygun başka alan varsa aşırı rüzgar alan alanlarda veya yumuşak zeminlerde kurulum yapılması tavsiye edilmez. Kurulumun mümkün olduğunca güvenli ve sağlam bir yere sağlam şekilde yapılması gerekir. Aynı şekilde panel elemanlarının da korumaya ve dış etkilere maruz kalmaması için tedbir almak ta gereklidir.

Solar panel kurdurmaya karar verirseniz kurulumu yapacak firmanın teknisyen ve mühendisleri gelerek kurulum yapılacak alanda bir değerlendirme yaparlar. Hazırlanacak proje, gerekli enerji ihtiyacı, ne tür panel kullanılacağı ve panellerin nereye konulacağını değerlendirdikten sonra kurulumu gerçekleştirirler. Solar panel kurulumu teknik bilgi gerektirdiğinden bu konuda profesyonel hizmet veren bir firma ile anlaşmak en doğrusudur.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.