Solar Enerji

Solar Enerji

Solar Enerji

Solar Enerji

         Solar enerji güneş enerjisinin diğer adıdır. Son zamanlarda her yerde sıkça karşımıza çıkan Solar enerji, güneş enerji sistemleri, güneş panelleri, güneş enerjisinden elektrik üretimi, fotovoltaik ışınların hepsi; güneşten elektrik enerjisi elde etme yöntemine ilişkin kavramlardır. Özellikle son yıllarda daha fazla karşılaşmamızın sebebi, güneş enerjisinden elektrik üretme işinin devletler tarafından dikkate ve ciddiye alınmasıdır. Azalan doğal kaynaklar, elektrik elde etmek için kullanılan yöntemlerin doğa ve insan sağlığına verdiği zarar, sürdürülebilir enerji kullanımı gibi hassasiyetler konunun kamusal anlamda önemsenmeye başlamasına sebep olmuştur.

Bugün için Dünya’nın büyük devletlerinin tamamı solar enerji ile ilgili araştırmalara kaynak ayırmakta, güneş enerjisi ile elektrik üretimi için yasal düzenlemeler yapmakta, teşvik ve hibelerle destek vermektedir. Gerek sınırsız ve karşılıksız bir kaynak olması, gerekse doğal kaynakların tükenmesinin önlenmesi bakımından önem taşıyan güneş enerjisi ile elektrik üretme konusu, son yıllarda ülkemizde de desteklenmekte ve teşvik edilmektedir.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi teknolojisi icat edilmeden önce elektrik ihtiyacı başta hidroelektrik santralleri olmak üzere, termik santraller, fosil yakıtlar, rüzgar gücü ile sağlanmaktaydı. Ancak tüm bu kaynakların kullanımı (rüzgar ile elektrik üretimi hariç) dönüşümsüz olmasının yanında ekosisteme zarar vermekteydi. Rüzgar ile elektrik üretimi ise ucuz ve zararsız olsa da ancak belli bölgelerde ve yükseklikte sonuç alınabilir bir yöntemdir. Bu yüzden güneş enerjisi ile elektrik üretimi hem sınırsız bir enerji kaynağından gelmesi hem de maliyetinin düşük olması sebebiyle tüm elektrik üretim teknolojilerini ikinci plana itmiştir.

Solar enerji ile bir evin, işyerinin veya tarım arazisinin ihtiyacı olan tüm elektriğin elde edilmesi mümkündür. Tüketime paralel kapasitede kurulacak paneller vasıtası ile ihtiyaç miktarından da fazla elektrik elde edilebilmektedir. Başlangıçtaki kurulum ve tesisat masrafı dışında herhangi bir maliyeti olmayan bu teknoloji, birkaç yıl içinde kurulum masraflarını çıkararak, en az 25 sene bedava elektrik elde edilmesine imkan sağlar.

Solar enerjinin geleceğin enerji kaynağı olduğu konusunda tüm bilim adamları hemfikirdir. Yaşanabilir ve kaynak çeşitliliği azalmayan bir gezegen için en doğru yol güneş enerjisi ile elektrik üretimidir.

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.