SOLAR ENERJİ SİSTEMLERİ

SOLAR ENERJİ SİSTEMLERİ

SOLAR ENERJİ SİSTEMLERİ

SOLAR ENERJİ SİSTEMLERİ

            Solar enerji sistemleri, güneş ışınlarından faydalanılarak enerji elde edilmesi teknolojisidir. Bedava ve sonsuz bir kaynak olan güneşten milyonlarca yıldır tüm canlılar faydalanır. Zaten Dünya’da hayatın var olmasının en önemli sebep Güneş’in varlığı ve Dünya’nın Güneş’e canlı yaşamına uygun mesafede bulunmasıdır. Binlerce yıldır güneşten farklı şekillerde yararlanan insan, günümüzde bu faydayı alternatif bir enerji kaynağına dönüştürerek, güneş ışınlarından faydalanmaya yeni bir boyut kazandırmıştır.

Bilimin güneş ışınlarından faydalanarak geliştirdiği teknolojik buluşlardan biri de solar enerji sistemleri olmuştur. Dünya’da bulunan enerji kaynaklarının azalmaya başlaması, insanlığı alternatif enerji kaynaklarını keşfe yöneltmiştir.

Solar enerji sistemleri denildiğinde birkaç farklı uygulamadan bahsetmek gerekir. Bunlardan ilki bir süre önce hayatımıza giren ve evlerde kullanılan suyu ısıtmamıza yarayan teknolojidir. Bu sistem zamanla geliştirilerek farklı alanlarda ve şekillerde kullanılmaya uygun hale getirilmiştir. Bugün için solar enerji sistemleri ile;

  • Su yada ısı transfer sıvısının çevirimi için pompa kullanılması aktif sistem,
  • Su yada ısı transfer sıvısının devrinin doğal çevrim ile sağlanmasına pasif sistem,
  • Su tankının doğrudan güneş ışığı ile ısıtılmasına da kütle sistemi denilmektedir.

Çeşitli formlarda kurulabilen solar enerji sistemleri arasında ülkemizde en yaygın olarak kullanılanı düzlemsel güneş panelleri ile güneş ocaklarıdır. Her iki uygulama da evlerde ve farklı alanlarda güneş ışınlarının kullanılabilir enerjiye dönüşmesini sağlar.

Bugün için ülkemizde giderek yaygınlaşmaya başlayan solar enerji sistemleri, evlerin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasından, sanayii tipi kuruluşlara enerji sağlamaya kadar farklı amaçlarla tercih edilmektedir. Artan enerji giderleri, elektrik enerjisi üreten santrallerin çevreye verdiği zarar ve bedava olması gibi sebeplerle solar enerji sistemleri, en fazla tercih edilen alternatif enerji kaynağıdır.

Evinize, iş yerinize, tarım alanlarınıza, işletmenize, seranıza ve aklınıza gelen her alana solar enerji sistemi kurarak bedava elektrik enerjisi elde etmeniz mümkündür.  Ancak bunun için profesyonel bir hizmete ihtiyacınız olacaktır. Firmamız bu alanda gerek hizmet kalitesi gerekse fiyatlandırma konusunda sizlerin yanındadır. Her konuda bizi arayabilir, bilgi alabilir, güneş enerjisi sistemi kurdurmayı düşündüğünüz alanda ücretsiz keşif yapmamız için davet edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.