Solar Enerji Sistemleri

Solar Enerji Sistemleri 

Solar Enerji Sistemleri

Solar Enerji Sistemleri

           Solar enerji sistemleri, elektrik üretmeye uygun güneş ışınlarının uygun bir panel yardımı ile elektrik enerjisine çevrilmesini ve kullanılmasını sağlayan uygulamalardır. Solar enerji sistemleri, son 2 yüzyıl içinde elektrikle ilgili yaşanan teknolojik ilerlemenin bir ürünüdür. Sistemin çalışması için en uygun maddenin silikon olduğunun keşfi ile bir anda mükemmel denilecek seviyeye ulaşmıştır. Zaman içinde, teknolojik ve bilimsel gelişmelerle paralel olarak güneş enerjisinden faydalanmanın çok daha farklı yollarının keşfedileceğine inanıyoruz. Evrenin enerji ile varlığını devam ettirdiği düşünülürse, kaynağı ne olursa olsun her çeşit enerjinin evrende kullanım alanı ve karşılığının olduğu şüphesizdir. Milyonlarca yıldır Dünya’yı aydınlatan, gece ve gündüzün, mevsimlerin oluşmasına sebep olan, Dünya’daki hayatın kaynağı Güneş; bu yüzyılın başında da elektrik enerjisi olarak gezegene damgasını vurmuştur.

Güneşin Dünya’daki hayatın varlığı ve devamı için en önemli enerji kaynağı olmasını bir kenara bırakacak olursak; yaşlı Dünyamızdaki fosil yakıtların azalmaya başlaması, enerji ihtiyacı için bulunan çözümlerin büyük kısmının çevreye ve ekosisteme zarar vermesi, son 100 yılda çıkan savaşların tamamının petrol  ve doğalgaz gibi enerji kaynakları ile doğrudan veya dolaylı alakasının olması, bilime alternatif enerji kaynakları arayışı konusunda ivme kazandırmıştır.

İşte solar enerji sistemleri de, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilmesi amacıyla geliştirilen en zararsız ve mutlu edici keşiftir. Çok sayıda silikon bazlı hücreden oluşan panel ve buna bağlı birkaç elemandan oluşan solar enerji sistemleri, dev sanayi kuruluşlarının elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede de kurulabilmektedir. Sistemin çalışma prensipleri ve ana elemanları aynı olmakla beraber, elektrik üretim kapasitesi arttıkça kurulum ve altyapının buna paralel olarak projelendirilmesi gerekmektedir. Bu da profesyonel uygulama ve teknik bilgi gerektirir.

Solar enerji sistemleri kurdurmak iş sahibini elektrik şirketinin yüksek enerji faturalarından kurtaracak ve kendi elektriğini üretmenin mutluluğunu yaşatacak bir karardır. Kamuoyunda pahalı bir uygulama gibi algılansa da, her kesimden insana hitap edecek fiyatlarla sahip olunabilecek bir seçimdir. Ortalama 25 yıl garanti verilen solar enerji sistemleri birkaç sene içinde kendini amorti ederek sahibini kara geçirmektedir.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.