Solar Çatı

Solar Çatı

Solar Çatı

Solar Çatı

          Solar çatı denilince aklınıza ne geliyor? Solar kelimesi güneş veya güneş ışığı anlamına geldiğine göre, üstü açık veya cam bir tavan dahi hayal edilebilir. Ama teknik bir terim olarak solar çatı, güneş enerjisi panelleri kurulan ve güneş sayesinde elektrik üreten sistemin yer aldığı bina alanlarıdır diye bir tarif yapılabilir.

Binanızın çatısı güneş paneli kurulumuna müsaitse, kendi elektriğinizi üreteceğiniz alanın size yakın olması hem maliyet hem de verimlilik açısından avantaj sağlayacaktır. İster üstü açık yani teras çatı olsun ister kapalı ve eğimli bir çatı alanı, her tür çatı için güneş paneli uygulaması yapılması mümkündür. Güneş paneli sistemini kuracağınız binanın fabrika olması ile konut olması arasında hiçbir fark yoktur. Önemli olan ihtiyaca yetecek kadar üretim yapacak kapasitede panellerin yerleştirilebileceği bir alanın olmasıdır. Teras çatılarda dik açı veya eğimli olarak güneş paneli uygulaması yapılabilir. Seçilecek panel türüne göre açı ve kurulum şekli belirlenecektir.

Eğer üstü kapalı veya eğimli bir çatınız varsa, güneş paneli konulup konulamayacağı konusunda endişelenmenize gerek yok. Eğimli çatılara uygun olarak üretilen ve aynı verimlilikte çalışan güneş panelleri bulunmaktadır. Panellerin konulabileceği bir alanın olması, güneş paneli sistemi kurulması için yeterlidir.

Çatınızı güneş paneli alanı olarak değerlendirmek istiyor ancak panellerin binanıza zarar vereceğini düşünüyorsanız, bu konuda da içiniz rahat olsun. Çünkü güneş panellerinin kurulumu ve bağlantıları sebebiyle çatı alanında yapılacak değişikliklerden sonra çatınız güvenli hale getirilecek, ısı ve su izolasyonu ile desteklenecektir. Ayrıca binanızın yük taşıma kapasitesine uygun panel seçimi ile teknik hesaplama, olası diğer risklerin de ortadan kalkmasını sağlar.

Evinizin, işyerinizin, fabrikanızın, iş hanınızın çatısına solar çatı sistemi kurdurmak istiyorsanız ancak bu konuda bazı soru ve tereddütleriniz varsa, günün her saati bize ulaşabilirsiniz. Deneyimli mühendislerimiz ve teknik ekibimiz size her konuda bilgi verecek ve detaylı açıklamalar yapacaktır.

Solar çatı güneşli çatı demektir. Güneşli çatı da elektrik üretebileceğiniz çatı anlamına gelir. Eğer bir çatınız ve güneş enerjisi sistemi isteğiniz varsa, hiç düşünmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.