Şirketler için Güneş Enerjisi Paneli Kurulumu

           İşletmelerde güneş enerjisi paneli kurulumu son yıllarda hızla artmaya başlamıştır. Fahiş enerji maliyetlerinin herkesi zorladığı günümüzde, işletmeler enerji ihtiyacı karşılığında meskenlerden daha fazla ücret ödemek zorundadır. Kaldı ki işletmelerde kullanılan elektrik enerjisi çok ciddi boyutlarda olduğundan, işletmelerin sabit giderleri arasında en yüksek kalem de yine enerji harcamaları için yapılandır.  Bu yüzden daha az enerji gideri ödemek ve verimliliği artırmak isteyen firmalar, işletmeler için güneş enerjisi paneli kullanarak bu soruna çözüm bulmaktadır.

             İşletme tipi güneş enerjisi paneli, işletmenin büyüklüğü ve enerji ihtiyacına uygun şekilde hesaplanarak kurulur. Hazırlanan projede, işletmenin günlük enerji ihtiyacı kadar, bölgenin güneş alma durumu ve güneşli gün sayısı da dikkate alınmaktadır. İşletmenin büyüklüğü ne kadar olursa olsun, her işletme için uygun bir güneş enerjisi projesi hazırlanması ve uygulanması mümkündür. Sanayii kuruluşlarında dahi kullanılmaya başlanan işletme tipi güneş enerjisi panelleri, günümüzün ve geleceğin en ekonomik alternatif enerji kaynağıdır.

Bundan 30 yıl öncesine kadar güneşten enerji elde edilmesi ve bunun elektrik enerjisine dönüştürülmesi pek çok insan için ütopyaydı.  Ancak bugün sadece güneşten değil, rüzgardan ve çeşitli minerallerden de elektrik enerjisi üretilebilmektedir. Ülkemize 25 yıl kadar önce giren güneş enerjisi panelleri, başlarda sadece evlerde kullanılıyordu. Kullanım amacı da güneşli günlerde sıcak su ihtiyacının giderilmesiydi. Ancak zaman içinde gelişen teknoloji sonucunda güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi mümkün hale getirilmiş, üstelik bu istenilen voltajda kullanılacak şekilde planlanmıştır. Artık evlerde, tarlalarda, işyerlerinde, işletmelerde ve mümkün olan her alanda güneş panelleri ile elektrik enerjisi üretilebilmekte, alternatif ve bedava bir enerji kaynağı olması bakımından çok fazla tercih edilmektedir.

Sürdürülebilir enerji verimliliği ve gezegenimizin mevcut kaynakları bakımından çok anlamlı ve verimli bir alternatif olan güneş, özellikle işletmeler için güneş panelleri kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülmeye başlandıktan sonra elektrik enerjisi tüketiminde düşüşler yaşandığı tespit edilmiştir. İnanıyoruz ki işletme tipi güneş paneli sistemlerinin yaygınlaşması ile enerji kaynaklarının sürdürülebilirliği ve çevre kirliliği açısından çok büyük ilerlemeler kaydedilecektir. Elektrik enerjisi elde etmek için kurulan HES projeleri ile değişen iklim ve doğal yapının yarattığı tahribatı geri döndürmek mümkün olmasa da, işletme tipi güneş enerjisi panelleri ile yeni HES’lerin yapılmasına engel olmak pek ala mümkün olacaktır. Bu da çocuklarımızın ve gelecek nesillerin daha güzel bir Dünya’da sağlıklı yaşamaları için gösterilebilecek en doğru ve sorumlu davranıştır.

Güneş ışınlarını absorbe ederek doğru akım yöntemi ile elektrik enerjisine dönüştüren güneş panellerinin kurulumu kolaydır ve hafif malzemelerden üretilmiştir. Bu şekilde üretilen elektrik enerjisi bataryalarda birikerek depolanır. Güneş ışınlarının elektrik enerjisine dönüştükten ve depolandıktan sonra, istenen her zaman kullanılması mümkündür. Bu da güneşli olmayan günlerde bile mevcut enerjinin kullanımına imkan veren bir özelliktir. Hatta son dönemde üretilen güneş enerjisi panelleri güneşli olmayan havalarda bile havadaki güneş ışığını toplayarak elektrik enerjisine dönüştürme özelliğine sahiptir. Sistem; akü, akü şarj regülatörü ve elektronik devrelerden oluşur. Kurulacak sistemin özelliği ve büyüklüğüne göre bu elemanlar değişebilir. Gerekli enerji miktarına göre panel sayısı ve güneşsiz günler için akü sistemi kurulur.

İşletmeler için güneş enerjisi paneli ihtiyacınız varsa veya konu ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz. İşletmenizde yapacağımız inceleme sonucunda size uygun proje ve maliyet hakkında bilgi alabilir ve ekonomik fiyatlarla işletmeniz için güneş enerjisi paneli sistemine sahip olabilirsiniz.