Polikristal Panel

Polikristal Panel

Polikristal Panel

Polikristal Panel

          Polikristal panel, çok sayıda fotovoltaik özellikte kristalden imal edilen güneş panellerine verilen isimdir. Çok sayıda kristal bulunması belli bir miktar verim kaybı yaratsa da, monokristal panellere göre güneş ışınlarını daha iyi değerlendirdiği ve farklı açılardan gelen ışınları daha kolay absorbe edebildiği için tercih edilmektedir. Bu da verim kayıplarını telafi etmesini sağlar.

Polikristal panel, bazı açılardan monokristal panellerden daha avantajlıdır. Polikristal panel, farklı kristallerden oluşur ve monokristal panellerden farklı olarak dikdörtgen şekilde üretilir. Atık silikonları monokristal panellerden daha azdır ve ısı toleransı daha düşüktür. Bu yüzden kurulacak alan uygun ise polikristal panel tercih edilir.

Polikristal panel maliyet olarak monokristalden daha ekonomiktir. Ancak aynı kapasitede polikristal ve monokristal panel arasında verimlilik açısından hiçbir fark yoktur. Kaldı ki monokristal panel sadece dik olarak gelen güneş ışınlarını toplayabildiği halde polikristal panel gün içinde ve mevsimsel farklara göre değişik açılardan gelen ışınları yakalama ve toplama konusunda daha başarılıdır. Bu yüzden ülkemiz gibi Kuzey Yarımküre ve orta kuşakta yer alan bir coğrafya için daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Mono kristal panellerin tavsiye edilmesinin sebebi daha az yer kaplaması yanında daha pahalı olmasıdır. Kurulacak sistemin tüm diğer detayları polikristal panel ile aynı iken, güneş paneli kurulacak yeterli alanı bulunan biri için polikristal panel daha avantajlı olacaktır. Kullanım süresi yani ömrü de mono kristal panel ile aynıdır.

Eğer güneş panelini çatınıza veya bahçenize kurduracaksanız ve yeterli alanınız varsa polikristal panel de tercihleriniz arasında olmalıdır. Elektrik enerjinizi kendinizi üretmek istiyorsanız, sizin için ekonomik olması da önem taşıyor demektir. Bu yüzden verimlilik açısından hiçbir farkı olmadığı halde mono kristal panele daha fazla ödemek zorunda değilsiniz.

Eviniz veya işyeriniz için güneş enerjisi sistemi kurdurmak istiyorsanız ancak konu hakkında yeterli bilginiz yoksa bizimle iletişime geçiniz. Sizin için en doğru ve ekonomik GES projesini hazırlama ve kurulum konusunda deneyimli mühendislerimiz ve teknik ekibimizle hizmet vermekteyiz. Ekonomik ve sürdürülebilir enerji kullanmak hepimizin hakkı.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.