Ongrid Sistem

Ongrid Sistem

Ongrid Sistem

Ongrid Sistem

          Ongrid sistem, şebeke bağlantılı solar enerji üretim sistemi olarak adlandırılır. Ongrid sistemle güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılan panellerde ana mantık, üretilen elektriğin depolanması yerine üretilen yerde tüketilmesidir.

Ongrid sistem kurulumu yapılırken, tüm lisanssız güneş enerjisi sistemlerinde olduğu gibi ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin hesaplaması yapılır. İhtiyaca uygun kurulan sistem ile elde edilen elektriğin fazlası invertör aracılığı ile merkezi elektrik şebekesine aktarılır.

Ongrid sistemin diğer güneş enerjisi panel sistemlerinden hiçbir farkı yoktur. Sistem ve kurulum aynı şekilde gerçekleştirilir. İsminin farklı olmasının sebebi ihtiyaç fazlası elektriğin ana şebekeye verilmesidir. Sistemin bir diğer avantajı ise şehir şebekesinden elektrik kullanımının da aynı kanal üzerinden sağlanabilmesidir. Eğer ihtiyaçtan fazla elektriğe gereksinim duyulursa, çift yönlü sayaç sayesinde şehir şebekesinden enerji alımı yapılabilmekte, bu da daha önce şebekeye aktarılan fazla enerjiden mahsup olmaktadır. Yani şehir şebekesine aktarılan kadar enerjinin ihtiyaç halinde ücretsiz olarak tekrar kullanılması mümkündür. Sadece üretilen DC akım elektriğin AC akıma çevrilebilmesini mümkün kılan bir sistem gereklidir.

Ongrid sistemde temel olarak;

  • Fotovoltaik güneş paneli,
  • İnvertör,
  • Çift yönlü şebeke sayacı,

Kullanılır. Fazla elektriği depolama gerekmediğinden aküye de ihtiyaç duyulmaz. Bu da kurulum maliyetini ciddi ölçüde düşürür. Zaman içinde elektrik ihtiyacının artması durumunda kapasitenin artırılması mümkündür ve bunun için küçük bir maliyet yeterli olmaktadır.

Kullanılacağı alanın ihtiyacına uygun kurulan ongrid sistem ile sorunsuz, kesintisiz ve ekonomik elektrik enerjisi sağlayabilirsiniz. Fazla üretimi depolamanız gerekmediği için herhangi bir risk veya tehlike oluşturmaz. Offgrid sistemin aksine, ongrid sistem ancak şehir şebekesinin olduğu ve aktif olarak kullanılabildiği alanlarda kurulabilmektedir.

İhtiyacınıza uygun özellik ve büyüklükte bir güneş paneli sistemini evinizin veya işyerinizin uygun bir alanına kurmanız yeterlidir. İster mono kristal  ister poli kristal olsun, her türlü güneş paneli ongrid veya ofgrid sisteme uygun şekilde kurulabilir.

Güneş paneli sistemleri hakkında detaylı bilgi almak, ücretsiz keşif ve projelendirme hizmetinden faydalanmak ve diğer tüm konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel ve nitelikli hizmetlerimiz ile siz çevre dostlarının her zaman yanında olacağız.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.