Offgrid Sistem

Offgrid Sistem

Offgrid Sistem

Offgrid Sistem

          Offgrid sistem, şebekeden bağımsız elektrik sistemi anlamına gelir. Ada sistemleri veya akülü sistem olarak da adlandırılan offgrid sistem; güneş paneli, akü, regülatör, inverter ve trackerdan oluşur.

Offgrid sistem, elektrik şebekesinin olmadığı yada yetersiz kaldığı yerlerde tercih edilebilecek en mantıklı çözümdür. İhtiyaç ile orantılı bir offgrid sistem, alanın tüm elektrik enerjisini karşılayacak kadar verimli sonuçlar sağlar. Elektrik şebekesi olan ve sorunsuz kullanım sağlayan yerlerde akülü sistem yani offgrid bir kurulum ekonomik değildir. Ana şebeke iletim hattına 800 metreden daha uzak olan yerlerde ve hiç şebeke bulunmayan alanlarda kullanımı daha mantıklıdır.

Offgrid sistemde;

  • Yakıt maliyeti yoktur.
  • Kurulumu için daha az ama daha nitelikli işgücü gerekir.
  • Hızlı ve kolay kurulum sağlar.
  • Zaman içinde artan enerji ihtiyacına uygun şekilde kapasitesi yükseltilebilir.
  • Aşama aşama kurulum mümkün olduğu için maliyeti uzun süre içinde esnek bir seyir gösterir.
  • İhtiyacın doğru şekilde hesaplanması ve buna uygun kapasitede bir sistem kurulması halinde kesintisiz ve ekonomik bir enerji sağlar.
  • Kullanım alanının hangi dönemlerde kullanıldığı da offgrid sistem kurulumunda önem taşır. Sürekli kullanılan bir alanda kurulum yapılacaksa güneşin düşme açılarının ve gölgelenme faktörlerinin doğru değerlendirilmesi ve projenin buna göre hazırlanması gerekir.
  • Sistemin kurulumu için gerekli elemanların yeterli kapasite ve teknik özellikte olması halinde uzun yıllar sorunsuz bir kullanım sağlanır. Kaliteli bir akü ve invertör ile bu mümkündür.

Belli dönemlerde kullanılan ve elektrik şebekesine uzak veya hiç şebeke bulunmayan alanlardaki ihtiyacı karşılamak için en uygun çözüm olan offgrid sistemin kurulumu için profesyonel hizmet almak gerekir. Çünkü her ne kadar pratik ve ekonomik bir seçenek olsa da, offgrid sistem  teknik olarak detaylandırılması ve doğru hesaplamaların yapılmasını gerektirir.

Güneş enerjisinden elektrik üreten sistemler konusunda uzun yılların deneyimi ve birikimine sahip firmamızın mühendisleri, sizin için verimli ve uzun ömürlü offgrid sistem kurulumu yaparak, kullanacağınız alan için enerji ihtiyacı endişesinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yayla eviniz veya yazlığınız gibi ana şebekeye uzak alanlardaki elektrik ihtiyacınızı karşılamak için bizimle iletişime geçin.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.