Monokristal Panel

Monokristal Panel

Monokristal Panel

Monokristal Panel

         Monokristal panel, güneş paneli çeşitlerinden biridir. En fazla tercih edilen güneş panelleri arasında yer alan mono kristal panel, fotovoltaik güneş ışınlarını toplama ve elektrik enerjisine çevirme konusunda yüksek verimlilik sağlaması ile dikkat çeker.

        Mono kristal panel isminden de anlaşılacağı üzere güneş ışınlarını tek kristalli silikon çubuklardan çekerek toplar. Bu yüzden tüm kristal hücreler tek yöne doğru ayarlanarak üretilir. Güneşin doğru açı ile düştüğü zamanlarda yüksek verimlilik ile çalışırlar. Bu panellerde bulunan kristal hücreler, polikristal panellerde bulunanlardan daha küçüktür. Bu yüzden polikristal panele göre daha az yer kaplarlar. Bu da güneş paneli yerleştirme konusunda alan sorunu yaşayan ev veya işyerleri için büyük avantaj sağlar.

Mono kristal panel, diğer güneş paneli türlerine göre %18’lik verimlilik oranı ile dikkat çekmektedir. Daha küçük kristal hücreler daha fazla ışını yakalama özellikleri sayesinde verimliliği artırırlar. Eğer dar alanda yüksek verimliliğe sahip güneş paneli sistemine sahip olmak istiyorsanız en doğru tercih mono kristal panel olmalıdır.

Ancak mono kristal panelin üretiminde daha fazla kristal kullanılması maliyeti artırdığı için polikristal panele göre daha pahalıdır. Verimlilik açısından polikristal panelden daha iyi olsa da, sadece belli bir açıda düşen güneş ışınlarını alacak özellikte tasarlandığından, gün içinde birkaç saat üretim yapar. Bu esnada verimlilikleri ve üretim kapasiteleri diğer güneş panellerinden çok daha yüksektir. Yani mono kristal panel, günde birkaç saat çalışarak polikristal panelin gün boyunca çalışarak ürettiği elektrik miktarından daha fazla elektrik üretmektedir. Zaten daha fazla tercih edilmesinin sebebi de budur.

Eğer güneş paneli sistemi kurdurmak istiyor ancak yerinizin paneli koyacak kadar geniş olmadığını düşünüyorsanız, mono kristal panel sizin için en doğru seçimdir.

Firmamız ücretsiz keşif ve projelendirme ile sizin için en doğru panelin hangisi olduğuna karar vermenizi sağlayacaktır. Kaliteli ve ekonomik güneş paneli seçenekleri arasından hangisini alacağınıza siz karar verirsiniz.

GES sistemleri konusunda güven ve deneyimin adresi olan firmamız ile hayalinizdeki güneş paneline kavuşabilir ve hayatınız boyunca ücretsiz elektrik kullanmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.