Marjinal Belgesi

Marjinal Belgesi

Marjinal Belgesi

Marjinal Belgesi

          Marjinal belgesi, güneş enerjisi santrali kurmak için gerekli arazinin özelliklerini gösteren resmi bir evraktır. Güneş enerjisi sistemi eğer bir araziye kurulacaksa ve özellikle güneş paneli tarlası şeklinde büyük bir alana yayılacaksa, panellerin kurulacağı arazinin belli şartları taşıması gerekir. Aksi takdirde GES projesi için onay verilmeyecektir.

Güneş enerjisi projeleri her ne kadar devlet tarafından teşvik edilse de, her isteyen her istediği yere güneş paneli tarlası kuramaz. Enerji verimliliğini artırmak ve bedelsiz enerji elde etme, tarım arazilerinin işlevsiz hale getirilmesinde gerekçe olarak kabul edilemez. Bu yüzden GES projeleri için seçilen arazinin tarım yapmaya müsait olmayan nitelikte ve yerleşim ve tarım alanlarına belli bir mesafe uzaklıkta bulunması şartı aranır. İşte GES projesinin uygulanacağı arazinin bu özellikleri taşıdığına dair resmi evraka Marjinal Belgesi denilmektedir.

Bu noktada mutlak tarım arazisinden de bahsetmek gerekir. Mutlak tarım arazisi yerli ihtiyacı karşılamak amacıyla ve sadece tarımsal faaliyetler için belirlenmiş alan demektir. Tarımsal verimliliği yüksek araziler mutlak tarım arazisi sınıfında kabul edilir.

          Marjinal belgesi alınacak arazinin;

  • Mutlak tarım arazisi olarak belirlenmiş bir alan olmaması,
  • Arazide yetişen ürün kalitesinin ortalamanın altında olması,
  • Klasik sulama yöntemlerine uygun olmaması,
  • Eğiminin m2’ye 640 mm’nin altındaki yerlerde %12’den, 640 mm’nin üstündeki yerlerde %18’den fazla olması,
  • Tarımsal toprak derinliğinin 50 cm’den az olması,
  • Elektrik santrali, yerleşim alanı, ana yol ve sanayi kuruluşlarına yönetmelikte belirlenen mesafeden daha uzak olması,

Gibi şartlar aranır.

Eğer GES projesi için belirlediğiniz alanın bu şartları taşıdığını düşünüyorsanız, arazinin bağlı olduğu İl veya İlçe Tarım Müdürlüğüne başvurarak inceleme yapılmasını istemeniz gerekir. Kurum tarafından görevlendirilecek mühendisler tarafından yapılacak keşif sonucunda arazinizin marjinal tarım arazisi olduğu tespit edilirse size bir marjinal belgesi verilecektir. Aldığınız marjinal belgesi ile GES projeniz için sonraki adımlara geçmeniz mümkündür.

Marjinal belgesi konusunda danışmanlık ve hizmet ihtiyacınız için buradayız. Araziniz için uygun projenin hazırlanması, marjinal belgesi alınması ve sonraki tüm süreçler için profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilir, GES projenizi en kısa zamanda hayata geçirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.