Lisanssız GES

Lisanssız GES

Lisanssız GES

Lisanssız GES

        Lisanssız GES, güneş enerjisinden elektrik üretiminin ticari amaçla yapılmayan modelidir. Kişi veya işletmeler için gerekli elektriğin, sadece kullanım amaçlı üretimine imkan veren Lisanssız GES, çeşitli açılardan ekonomik verilere doğrudan etki eden artı değer yaratır.

Yenilenebilir enerji kaynağı, alınan veya eksilen kaynağın yerine yenisinin konulabilmesi demek değildir. Bugün için bilenen yenilenebilir tek enerji kaynağı güneş ve rüzgardır.  Sınırsız ve bedelsiz enerji sağlayan güneş ve rüzgarın aksine, su dahil diğer tüm enerji kaynakları hızla tükenmektedir. Son yıllarda elektrik üretmek için HES projeleri yapılarak hayata geçirilmektedir. Fosil yakıtların hızla tükendiği Dünya’da şu an için en kolay elektrik üretim aracı olarak görülen su kaynaklarının da bir gün tükeneceği açıktır. Kaldı ki HES’lerin iklime ve çevreye verdiği zararı tartışmaya bile gerek yoktur. Kısa bir süre sonra HES’lerin Dünya’ya ve insan yaşamına verdiği kalıcı zararlar daha net görülmeye başlayacaktır.

Bunu önlemek ve elektrik tüketimi konusundaki savurganlığın önüne geçmek için tek alternatif olarak kabul edilen GES’ler ile çeşitli açılardan artı değer yaratmak mümkündür.

  • Öncelikle GES projelerinin oluşturulması ve hayata geçirilmesi için gerekli iş gücü istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır. Diğer yandan tarımsal olarak verimsiz boş arazilerin değerlendirilmesi mümkün hale gelecektir.
  • Farklı kaynaklardan enerji ihtiyacı azalacağından çevresel anlamda daha yaşanabilir bir gezegen için ciddi bir adım atılmış olacaktır.
  • Her ne kadar can sıkıcı sonuçları olsa da, elektrik enerjisi için ödenen maliyetlerin yükselmesi bireysel anlamda bilinçlenmeyi, elektrik konusunda savurganlığın azalmasını sağlar. Herkesin kendi elektriğini ürettiği bir ortamda kaçak kullanım mümkün değildir. Dolayısı ile insanlar bedeli başkaları tarafından ödenen elektriği “çalmak” yerine kendi GES sistemlerini kurmak zorunda kalacaklardır.
  • Bireysel GES’lerin artması sonucunda devletin elektrik üretmek ve dağıtmak konusundaki yatırım yükü hafifleyeceğinden ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağı da açıktır.

Lisanssız GES, ihtiyaç duyulan elektriğin kendi güneş paneli sistemi ile üretilmesine imkan sağlayan bir uygulamadır. Gerekli sistemin kurulması ve prosedürlerin yerine getirilmesi halinde uzun yıllar ücretsiz elektrik elde etmek mümkündür.

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.