Lisanslı GES

Lisanslı GES

Lisanslı GES

Lisanslı GES

         Lisanslı GES, güneş enerjisi ile elektrik üretiminin ticari olarak yapılabilmesine imkan sağlayan sistemin genel adıdır. Lisanslı GES için mevzuat gereği bazı prosedürlerin yerine getirilmesi ve gerekli izinlerin alınması zorunludur.

Son yıllarda hem ülkemiz hem de Dünya’daki diğer devletlerin büyük kısmında popüler enerji kaynağı olarak görülen güneş enerjisinden elektrik üretimi faaliyeti, devletlerin yasal mevzuatlarına da konu olmaya başladı. Enerji ihtiyacının fazla olduğu, sanayi kalkınmasına önem veren, nüfus artış oranı yüksek ve yenilenebilir enerji kaynakları açısından fakir ülkelerde güneş enerjisinden elektrik üretmek popülerliğin yanında zaruri bir çözüm olarak kabul edilmeye başlandı.

Sınırsız ve bedelsiz enerji sağlayan olan güneş, gerekli sistemin kurulması halinde uzun yıllar elektrik enerjisi üretme konusunda tüm ihtiyacı karşılayacak nitelikte bir kaynak. Fosil yakıtlar ve su ile elde edilen elektrik enerjisinin iklimsel ve finansal açıdan büyük sorunlara yol açtığı gerçeği bir yana her geçen gün artan elektrik ihtiyacının karşılanması mecburiyeti, hızlı ve ekonomik bir çözüm olan GES’leri gündemin en üst sırasına taşıdı.

Daha önce bireysel elektrik ihtiyacının karşılanmasına yönelik kullanılan güneş enerjisi sistemi teknolojisinin geldiği nokta, büyük sanayi kuruluşlarının dahi tüm elektrik ihtiyacının güneş panelleri ile karşılanabileceği düzeyde. Yani artık güneş enerjisi sistemleri, ev veya ticari işletmelerde tüketim amaçlı kurulması yanında ticari olarak satışa sunulabilecek miktarda üretim kapasitesine sahip santrallere de uygun hale getirildi.

Bu açıdan lisanslı GES, güneşten elektrik üretiminin ticari bir ürün olarak satışa sunulmasını mümkün kılan bir yöntem. Yasal koşulların yerine getirilmesi ve gerekli izinlerin alınması halinde, güneş enerjisi ile elektrik üreterek satmak ta artık bir ticari faaliyet olarak kabul ediliyor.

Lisanslı olarak güneşten elektrik enerjisi üretmek için en az 1 MW kurulu güce sahip bir sistemin kurulması gerekiyor. Üretilen elektriğin tüketimini göstermek gerekmiyor. Doğrudan şebekeye verip, devlet tarafından belirlenen tarife üzerinden bedeli alınabiliyor.

Lisanslı GES ile elektrik üretecek olan işletmelere verilen lisans süresi 49 yıldır. Üretilen elektriğin piyasa şart ve fiyatları ile satılması da mümkündür.

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.