İnvertör

İnvertör

İnvertör

İnvertör

          İnvertör veya inverter güneş paneli sistemlerinin en önemli parçalarından biridir. İnvertörün güneş paneli sistemindeki görevi, üretilen elektrik enerjisini AC akıma çevirerek ev veya işyerlerinde kullanılabilir hale getirmesidir.

Güneş panelleri, güneşten gelen fotovoltaik özellikte ışınları toplayarak elektrik enerjisine çevirir. Ancak güneşten gelen ışınlar, bizim kullandığımız elektrik akımına uygun akımda değildir. DC olarak adlandırılan bu akımın kullanılabilir hale gelmesi için AC akıma çevrilmesi gerekir. İşte paneller tarafından absorbe edilen DC akım özelliği taşıyan ışınların AC akıma çevrilmesini ve kullanılma hazır hale gelmesini sağlayan elemanın adı invertördür.

İnvertör kelimesini bu yazımızda güneş paneli elemanı için kullanıyor olsak ta aslında enerji üretimine yarayan çeşitli cihazlarda da temel elemandır. Çevirici olarak ta adlandırılan invertör, çeşitli akımları kullanılacak cihaza uygun hale getirmek için zorunlu bir parçadır.

Kullanım amacı ve yerine göre farklı özelliklerde invertörler bulunur. Güneş paneli sistemlerinde kullanılan invertörler ise panelin büyüklüğü ve kapasitesi ile orantılı olarak seçilmelidir. Ancak invertörün kapasitesi ihtiyaç duyulan elektrik miktarına uygun olmalıdır. Çeşitli özelliklerde üretilebilen invertör seçiminde önemli olan AC akımı kullanacak olan cihazlar için gerekli akıma uygun çeviri yapabilmesidir. Bu yüzden hangi alanlarda ve hangi elektrikli cihazlar için kullanılacaksa, güneş paneli için seçilen invertörün bu özellikte yani hassas cihazlar için de uygun olması büyük önem taşır.

Kurduracağınız güneş paneli sistemi için uzman bir mühendislik firması ile çalışmanız halinde bu tür detayları düşünmenize gerek kalmaz. Yapılacak keşiften sonra mevcut fiziki durum ve ihtiyaca uygun kapasitede bir GES projesi hazırlanacak ve onayınıza sunulacaktır. Proje sizin ihtiyacınızı karşılamaya uygun nitelikte bir sistem için hazırlanacağından uygun invertör seçimi de yapılacaktır.

GES sistemi geleceğin enerji elde etme yöntemidir. Bu sisteme ne kadar erken sahip olursanız ekonomik olarak çok daha hızlı şekilde artı değer yaratabileceğiniz gibi bireysel olarak sosyal ve küresel sorumluluklarınızı da yerine getirmiş olacaksınız.

Firmamızın GES uygulamaları ve detayları hakkında bilgi almak için bize sitemiz üzerinden veya telefon aracılığı ile her zaman ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.