İnce Film Kristal

İnce Film Kristal

İnce Film Kristal

İnce Film Kristal

         İnce film kristal, farklı teknolojik ürünlerde kullanılan bir elemandır. Kristal kullanma tekniği elektronik sanayiden sonra farklı alanlarda ve güneş paneli sistemlerinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Son yüz yılın en önemli sanayi hammaddelerinden biri haline gelen silikonun ana materyal olduğu ilk güneş enerjisi panellerinde, silikon bazı işlemlerden geçirildikten sonra entegre devrelerde kullanılabilir forma kavuşturulmakta ve bu form kristal hücreler haline getirilir. Bir araya getirilerek bir levha oluşturan kristaller yarı iletken bir levhaya dönüştürülüp fosfor ve bor kullanılarak elektriksel yük farkı olan bir pil üretir ve bu pil güneş panellerinin ana parçasını oluşturur.

Ancak bu işlemde üretim maliyetinin yüksek olması ve silikonun ultra saf hale getirilmesinin çok zor ve pahalı bir uygulama gerektirmesi sebebiyle güneş panellerinde kullanılması ekonomik değildir. İlk üretilen güneş panellerinin çok pahalı olmasının sebebi de maliyetin bu şekilde yüksek olmasıdır. Zamanla silikonun daha kolay elde edilebilir bir madde haline gelmesi maliyetlerde düşüşü sağlamakla birlikte istenilen seviye henüz yakalanmamıştır.

Güneş enerjisi sistemlerini yaygınlaştırmak isteyen bilim adamları maliyeti düşürecek bir teknoloji üzerinde çalışmaya başlamış ve ince film kristal veya “thin-film” adı verilen yöntemi geliştirmişlerdir.

İnce film kristal teknolojinde ana mantık silikonun ultra saf hale getirilmesine yani kristal olarak büyütülmesine gerek kalmadan cam gibi taşıyıcı bir yüzeye çeşitli kimyasal ve fiziksel yöntemlerle püskürtülerek yapıştırılmasıdır. Bundan sonra elektrik akımı sağlamak için “junction” denilen uygulama yapılmakta ve ürün bir panel haline getirilmektedir.

Maliyet olarak çok daha ekonomik olan ince film kristal paneller güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ancak geleneksel yöntemle üretilen kristal panellere göre daha kısa ömürlüdür. Güneş ışınlarına maruz kalan ince film kristal paneller bir süre sonra kapasite düşüşü de yaşamaktadır. Klasik yöntemle üretilen güneş panelleri için 25 yıl gibi bir ömürden bahsedilebilirken, ince film kristal paneller için bu süre yaklaşık 5 yıl olarak kabul edilir.

Bunun yanında %90 oranında hammadde tasarrufu sağlaması ve geniş yüzeylerde uygulama kolaylığı sunması sebebiyle tercih edilmektedir.

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.