GÜNEŞ PANELLERİNİN KULLANIM ALANLARI

GÜNEŞ PANELLERİNİN KULLANIM ALANLARI

GÜNEŞ PANELLERİNİN KULLANIM ALANLARI

GÜNEŞ PANELLERİNİN KULLANIM ALANLARI

Güneş panellerinin kullanım alanları, güneş enerjisinden faydalanmaya başladığımız ilk günden bu yana hayli değişmiştir. İlk olarak evlerde kullanılan suların ısıtılması ile hayatımıza giren güneş enerjisi, bugün elektrik enerjisi üretilebilen paneller olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman içinde güneş panellerinin kullanım alanları değişip çeşitlenmekle birlikte, hiç aklımıza gelmeyen alanlarda bile güneş enerjisi ile üretilen elektriği kullanmaya başladık.

Güneş panellerinin kullanım alanları konusunda verebileceğimiz örneklerden bazıları;

  • Trafik işaret lambalarının çalışması için güneş enerjisi sistemlerinden faydalanılmaktadır. Genellikle şehir şebekesinden uzak alanlardaki trafik lambaları için tercih edilen güneş enerjisi, hem gündüz ışıkların kullanılmasını sağlar hem de gece kullanım için enerji depolar.
  • Güneş panelleri, büyüklüklerine paralel miktarda elektrik enerjisi üretirler. Bu da evlerimizde ihtiyacımız olan elektrik enerjisinin tamamını karşılamaya yetecek düzeydedir. Tüketimimizi karşılayacak kadar enerji üretecek büyüklükte güneş panelleri ile ömür boyu elektrik ücreti ödemeden tüm enerji ihtiyacımızı karşılayabiliriz.
  • Çeşitli alanlarda kullanılan solar lambalar, sokak aydınlatmaları ve bahçe aydınlatması gibi dış mekan enerji ihtiyaçlarının da güneş panellerinden elde edilen elektrik ile kullanılması sağlanmaktadır.
  • Bina çatılarına yerleştirilen güneş kolektörleri sayesinde evlerde ihtiyaç duyulan sıcak suyun güneş panelleri ile ısıtılması gerçekleştirilir. Bu aynı zamanda uygun büyüklükteki panellerle kaloriferler için ihtiyaç duyulan sıcak suyun da karşılanmasını sağlayan bir sistemdir.
  • Elektrik enerjisi ile çalışan hybrid araçlar yollara çıkmaya başlamış durumda. Yani güneş panelleri ile üretilen elektrik enerjisini kullanarak hybrid araçların ihtiyacı olan elektrik enerjisinin karşılanması da pek ala mümkündür.
  • Tarımsal alanlarda duyulan elektrik ihtiyacının giderilmesi için de güneş panellerinden faydalanılmaktadır. Isıtma ve soğutma, sulama, aydınlatma gibi tarımda ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi güneş panelleri ile sağlanabilmektedir.
  • Sanayi tipi işletmelerin uygun alanlarının varlığı halinde kurulan güneş enerjisi tarlaları sayesinde tüm işletmenin elektrik enerjisinin karşılanmaktadır. Daha küçük işletmeler için binanın üzerinde veya bahçesi gibi alanlarda kurulacak panellerle de ihtiyaç giderilebilmektedir.

           Güneş panellerinin kullanım alanları bunlarla sınırlı olmayıp, gelişen teknoloji sayesinde aklımıza gelmeyecek alanlarda da hayatımıza gireceği kesindir.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.