GÜNEŞ PANELLERİ NASIL YAPILIR?

GÜNEŞ PANELLERİ NASIL YAPILIR?

GÜNEŞ PANELLERİ NASIL YAPILIR

GÜNEŞ PANELLERİ NASIL YAPILIR

            Güneş panelleri nasıl yapılır diye merak ederiz. Çünkü güneşin evlerimizdeki buzdolabını yada bilgisayarı çalıştıracak elektrik enerjisine dönüşmesi hepimize garip gelir. Isındığımız, bronzlaştığımız, yediğimiz bitkilerin yetişmesini sağlayan güneşin ayrıca elektrik gibi çok farklı bir varlığa dönüşmesi inanılmaz gibi gelebilir. Ancak tarih boyunca güneşten çok farklı yollarla faydalanmayı keşfeden insanoğlu, son yüz yılda güneşten elektrik enerjisi üretmeyi de başarmıştır.

Güneş panelleri nasıl yapılır sorusu için verilecek cevap çok daha teknik ve karmaşık olmakla birlikte, basitçe tarif edilebilir.

Güneş panelleri yani fotovoltaik paneller, çok sayıda solar hücreden oluşmaktadır. Bu hücreler silikon isimli elementten üretilmektedir. Her bir solar hücre pozitif ve negatif katmandan oluşmaktadır. Güneş panelleri, güneş ışınlarının uygun dalga boyunda olanlarının yarı iletken solar silikon hücrelerde toplanarak, doğru akım ve voltaj farkı sayesinde kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürülmesi mantığına dayanmaktadır. Hücreler tarafından emilen fotonlardan açığa çıkan enerji,elektronların hareket etmesini sağlar.

Bir güneş panelinin büyüklüğü, hücre sayısını dolayısı ile üreteceği elektrik miktarını belirler. Bunun yanında panelin çeşidi de verimliliği etkileyen hususlardan biridir. Yani panelin fiyatına bağlı olarak çeşidi ve kalitesi değiştiği için aynı büyüklükte panelden daha fazla enerji elde edilmesi mümkündür.

Güneş paneli sistemlerinde inverter adı verilen bir çevirici bulunur. İnverterin görevi doğru akımı, kullanılabilir alternatif akıma çevirmektir. Panellerde üretilen akım doğru akımdır. Ancak evlerde veya diğer alanlarda kullanılması gereken akım, alternatif akımdır. Bunun yanında inverterde şarj özelliğinin de bulunması gerekir. Yani bir çeşit pil özelliği de taşımalıdır. Güç artırma özelliği de olan inverter, daha fazla enerji ihtiyacı duyan cihazların gereği kadar enerji almalarını sağlayacak özelliğe de sahiptir.

Güneş panelleri nasıl yapılır sorusuna verilecek cevapta bir diğer önemli husus ise pil özelliğidir. Fotovoltaik sistemler, üretilen enerjiyi depolamak için pil ihtiva etmelidir. Böylece depolanan enerji ihtiyaç duyulan her zaman kullanılabilir halde hazır durur. Tüm bunlar dışında, pillerde depolanan enerjinin denetlenmesini ve eksilen enerjinin yerine yenisinin üretilmesini tetikleyen şarj denetleyicileri de güneş paneli yapımında kullanılan bir diğer elemandır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.