Güneş Paneli Yapımı

Güneş Paneli Yapımı

Güneş Paneli Yapımı

Güneş Paneli Yapımı

           Güneş paneli yapımı, teknik ve mühendislik bilgisi isteyen bir iştir. Güneş paneli yapımı konusunda uzmanlaşmış firmalar bunu fabrikasyon olarak imal etmekte ve kurulum işini profesyonel mühendislik firmalarına bırakmayı tercih etmektedir. Ancak bazı güneş paneli firmaları aynı zamanda kurulum ekibi de istihdam ettiği için hem panelleri hem de kurulum hizmetini aynı yerden almanız mümkündür.

Güneş paneli yapımı;

  • Silikon bazlı ve güneşten gelen fotovoltaik ışınları emerek elektrik enerjisine dönüşmesi için dönüştürücüye ileten ve binlerce hücreden oluşan paneller,
  • Fotovoltaik ışınların akım yönünü değiştirerek elektrik enerjisine çeviren invertör,
  • İnvertörden gelen elektriği depolayarak kullanıma hazır hale getiren akü,
  • Akünün fazla şarj olmasını engellemek için dolduğu zaman kendiliğinden elektrik akışını kesen akü regülatörü elemanlarının bir araya getirilmesi ile sağlanır.

Güneş paneli yapımı kadar kurulumu da önemlidir. Çünkü panellerin konulacağı alanın doğru seçilmesi ve mevzuata uygun özellikte olması, zeminin düz ve panellerin zarar görmeyeceği şekilde düzenlenmesi, paneller ile elektriğin kullanılacağı alan arasında bir elektrik tesisatının kurulması da güneş paneli yapımı işini tamamlayan uygulamalardır.

Güneş paneli yapımı konusunda artık ithalata ihtiyaç duymadan, kendi ülkemizde üretilen panelleri kullanma imkanı da sağlanmış durumda. Son yıllarda faaliyete geçen güneş paneli imalatçısı yerli firmaların üretimleri de kalite bakımından ithalleri aratmayacak kadar yüksek standartlarda. Diğer yandan daha ucuz olması açısından yerli güneş panellerinin daha cazip hale geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Avrupa veya Uzakdoğu menşeli güneş panellerinin bir kısmında elektrik sistemleri arasında fark olduğu için adaptasyon gereklidir.

İthal güneş panelleri ise yerlilere göre daha pahalıdır. Ancak özellikle bazı markaların Türkiye’de üretilenlerden daha kaliteli olduğunu söylemek gerekir. Eğer en iyi güneş panelini kurdurmak istiyorsanız, markalar ve fiyatlar arasındaki fark konusunda bir araştırma yapmanız gerekir. Sizin için en uygun güneş panelinin hangisi olduğu, ne büyüklükte bir sisteme ihtiyacınızın olduğu, gerekli yasal işlemler ve süreç, projelendirme ve uygulama gibi konularda profesyonel yardım almak için bizimle görüşebilirsiniz. İhtiyacınız ve bütçenize en uygun güneş paneli sistemi konusunda iddialıyız.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.