Güneş Paneli Tasarımı

Güneş Paneli Tasarımı

Güneş Paneli Tasarımı

Güneş Paneli Tasarımı

          Güneş paneli tasarımı, güneş panellerinin kurulacağı alanda yapılacak incelemeden sonra başlar. Güneş paneli tasarımı, panelin imal edilmesi anlamına gelmez. Sizin için en doğru ve uygun panelin belirlenmesi, kurulacak alana uygun şekilde dizaynı ve diğer ekipmanın bir araya getirilerek çalışır bir sistem elde edilmesi demektir.

Güneş panellerinin konulacağı alan belirlendikten sonra ilk yapılacak işlem günlük elektrik ihtiyacının hesaplanmasıdır. Tüketim merkezinin ev, işyeri, tarım arazisi, sanayi kuruluşu olmasının bu anlamda önemi yoktur. Günlük enerji ihtiyacının hesaplanması aylık ve yıllık enerji ihtiyacının belirlenmesi ve bir ortalama elde edilmesi açısından önem taşır. Çünkü enerji kullanımı açısından gündüz ile gecenin, yaz ile kış mevsiminin, alanın büyüklüğünün, kullanılan elektrikli cihazların enerji tüketim kapasitesinin birlikte değerlendirilmesi ve ortalama bir değer belirlenmesi öncelikli işlemdir.

Enerji ihtiyacı belirlendikten sonra panellerin konulacağı alanın büyüklüğü değerlendirilir. Eğer tüketim ihtiyacı ile kurulum yapılacak alan uyumlu ise hangi panelin kullanılacağı konusu iş sahibinin tercihine bağlıdır. Örneğin gerekli enerjiyi üretecek büyüklükte panellerin yerleştirilmesi için yeterli alan varsa polikristal panel daha ekonomiktir ve tercih edilebilir. Ancak alan sıkıntısı bulunuyorsa maliyeti biraz daha yüksek olan mono kristal panel kullanılması en doğrusudur. Aksi takdirde enerji ihtiyacı kısmen karşılanabilecektir.

Panel türüne karar verildikten sonra hangi çeşit batarya kullanılacağı değerlendirilir. Panelin özelliği ve büyüklüğüne uygun bir batarya seçimi yapılmalıdır. Panel büyüklüğü ve türüyle bataryaya uygun regülatör ve inverter kapasitesi hesabı ile güneş paneli tasarımı devam eder.

Uyumlu tüm ekipman bir araya getirildikten sonra panellerin yerleştirilmesi ve ekipmanın birbiri ile bağlantısı gerçekleştirilir. Son olarak tüketim yapacak alanın elektrik şebekesi ile güneş paneli sisteminin bağlantısı sağlanır.

Doğru tasarım ve sorunsuz bir üretim için profesyonel hizmet almak işin bir diğer önemli kısmıdır. Basit bir işlem ve birkaç parçanın bir araya getirilmesi ile çalıştığı düşülse de, güneş paneli tasarımı mühendislik ve teknik bilgi gerektiren ciddi bir iştir.

Sizin için en doğru güneş paneli tasarımını en ekonomik fiyatlara sunan firmamız ile dilediğiniz zaman irtibat kurabilirsiniz.

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.