GÜNEŞ PANELİ ŞARJ DENETLEYİCİ

GÜNEŞ PANELİ ŞARJ DENETLEYİCİ

GÜNEŞ PANELİ ŞARJ DENETLEYİCİ

GÜNEŞ PANELİ ŞARJ DENETLEYİCİ

          Güneş paneli şarj denetleyici, güneş panellerinden gelen akım ve gerilimi yani voltajı “regüle” ederek, akünün gereğinden fazla şarj edilmesine engel olan cihaza denilmektedir. Genellikle 12 V olduğu belirtilen güneş panellerinde gerçekte voltajın 17-18.5 V arasında yani daha yüksek olduğu görülmektedir. 12 V değerindeki bir akünün şarj olması için de 13 – 14.5 V gerilim yeterli olmaktadır. İşte güneş paneli şarj denetleyici, 14.5’lik gerilime ulaşıldığı an akülerin tam olarak dolmasını sağlayan parçalardır.

Güneş panellerinde ideal voltaj 12 V olmakla birlikte, güneş ışınlarının günün çeşitli saatlerinde veya yılın farklı mevsimlerinde farklı miktar ve açılarda olması sebebiyle daha verimli bir absorbe imkanı sağlamak için 13 – 14.5 V olarak ayarlanır. Böylece daha az güneş ışının olduğu veya yetersiz açıyla düştüğü zamanlarda aynı düzeyde enerji üretiminin sağlanması amaçlanır. Ancak bunun panellerden aküye aktarılması sırasında kullanılabilir elektrik akımına çevrilmesi ve bu şekilde depolanması gerekmektedir. İşte bu çevirme ve depolama işlemi güneş paneli şarj denetleyicisi tarafından gerçekleştirilir.

Güneş paneli şarj denetleyicileri genel olarak 3 tipte üretilir. İlk tip regülatör, röle veya transistör aracılığıyla çalışan ve belirli bir gerilime ulaşıldığında panelden gelen gücü kesen özelliktedir. Ancak bu tip regülatörler genellikle tercih edilmezler. Gerek çok basit bir sisteme sahip olmaları gerekse eski bir teknoloji içermeleri sebebiyle, çok küçük çaplı güneş panel sistemleri dışında kullanılmamaktadırlar.

Elektrik enerjisi üretilen güneş panellerinde ise genellikle 3 basamaklı veya PWM şarjlı çeviriciler kullanılır. Bu çeviriciler sürekli olarak panelin akü durumunu kontrol ederek ve akünün boşalan kısmına uygun şekilde üretimi sağlayarak, sürekli tam şarj sağlarlar.

Bir diğer güneş paneli şarj denetleyicisi tipi ise MPPT özelliği olan çeviricilerdir. Çok daha büyük güneş paneli sistemlerinde kullanılan bu şarj denetleyiciler, %94 ila %98 arasında verimlilik sağlarlar. Büyük akülü panel sistemlerinde kullanılan bu çeviriciler, özellikleri sebebiyle daha pahalıdır.

Firmamız tarafından kurulumu yapılan güneş paneli sistemlerinde genellikle 2.tip yani PWM çeviriciler kullanılmakla birlikte, panelin özelliği ve büyüklüğüne göre diğer tip çeviriciler de kullanılmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.