GÜNEŞ PANELİ PİL

GÜNEŞ PANELİ PİL

GÜNEŞ PANELİ PİL

GÜNEŞ PANELİ PİL

Güneş paneli pil ve diğer bileşenler ile kurulan ve elektrik enerjisi üreten bir sistemdir. Panellerde bulunan güneş hücresi, güneş ışığını emerek elektrik akımına dönüştürür. Yarı iletken özellikte olan güneş hücreleri (solar cell) güneş ışığındaki enerjiyi fotoelektrik reaksiyondan yararlanarak elektrik enerjisine dönüştürür.

Güneş paneli pil denilince organik ve inorganik bazlı ve silikon içerikli güneş hücrelerinin anlaşılması gerekir. Silikon içerikli güneş pilleri inorganik güneş pili kabul edilir. Organik güneş paneli pili ise organik olarak adlandırılır. Maliyetinin ucuz olması ve kolay uygulanmalarına rağmen organik güneş pilleri henüz deney aşamasındadır. Diğer yandan inorganik güneş pillerine göre daha kısa zamanda oksitlenmesi ve üretim kapasitesinin daha düşük olması da hali hazırda silikon güneş paneli pillerinin tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Düşük veya yüksek voltaja göre farklı özellikte güneş paneli pili bulunur. Elektrik ihtiyacı duyulan her alanda kullanılan güneş paneli pil, elektrik tüketimine bağlı olarak farklı özelliklerde ve kapasitelerde üretilmektedir. Üst katmanlarda bulunan hücreler yansımayı engelleyen kaplama ve korumalardan oluşmaktadır. Işık bu katmanlara ulaşınca silikona çarpar ve alt tabakaya akışı sağlanır. P ve N tabakası adı verilen bu iki tabaka arasındaki güneş ışınının geçişi tel çekilmek suretiyle sağlanır. Böylece güneş hücresi artı ve eksi kutuplara sahip bir pil haline gelir.

İşte bu piller yüzeylerine düşen güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletken özelliktedir. Kare, yuvarlak veya dikdörtgen yüzeylere sahip olan güneş pilleri 60 ila 160 cm2 arasında yüzey alanına sahiptirler. Kalınlıkları ise 0,2 ila 0,4 mm arasında değişir. Güneş paneli pili özelliğine bağlı olarak güneş enerjisinin %5 ila %20’lik kısmını elektrik enerjisine çevirir. Piller birbirine paralel veya seri bağlanarak zemine monte edilir. Paralel veya seri bağlanma şekli, ihtiyaç duyulan enerji miktarına göre değişir.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi önümüzdeki yüzyılın en popüler enerji kaynağı olarak görülmektedir. Yenilenebilir kaynakların azlığı, fosil yakıtların elde edilmesindeki maliyet, çevreye verilen zararlar gibi hususlar dikkate alındığında, güneş panelleri aracılığıyla elektrik üretimi sıfır maliyet ve çevre dostu yapısı ile tercih sebebi olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.