Güneş Paneli Ne Kadar?

Güneş Paneli Ne Kadar?

Güneş Paneli Ne Kadar?

Güneş Paneli Ne Kadar?

          Güneş paneli ne kadar diye merak ediyorsanız, siz de bütçenizi ve ekonominizi önemseyen birisiniz demektir. Kaldı ki sayısız seçenek arasında aynı kalitede olan ürün ve hizmetin en ekonomik olanını istemek herkesin hakkı. Eğer güneş paneli sahibi olmak istiyorsanız aynı zamanda elektrik faturalarının yüksekliğinden canı yanan biri olduğunu söylemek için falcı olmaya da gerek yok.

Bizler de ev ve işyerlerimizde elektrik kullanan insanlarız. Kendimiz için güneş paneli sistemi kurmadan önce ödediğimiz faturaları hatırladıkça, bu teknolojinin neden uzun yıllar önce geliştirilmediğini düşünüyoruz. Geç te olsa ekonomik şekilde elektrik kullanma şansına sahip olduğumuz için mutluyuz. Ayrıca elektrik faturası miktarından yakınmak için gelir düzeyinin önemi olmadığını da biliyoruz. Ülkemizde elektrik enerjisi için ödenen bedelin zengin fakir herkesin canını sıktığı malum. TEDAŞ’ın özelleştirilmesinden sonra işletmeciliği alan firmaların usulsüzlükleri, canları istediğinde zam yapmaları, fahiş bedeller talep etmeleri artık ciddi bir ekonomik kayıp yaratmaya başladı.

İşte bu yüzden güneş paneli ile elektrik üretmek yani kendi başının çaresine bakmak gibi bir seçenek ortaya çıkınca herkes bu konu ile ilgilenmeye başladı. Umuyoruz ki beklenenden daha kısa zamanda güneş paneli sistemleri yaygınlaşır ve elektrik kullanılan her alanda yer alır.

         Güneş paneli ne kadar sorusuna gelirsek; bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü panelin türü, büyüklüğü, özelliği, markası, kurulacak alanın fiziki yapısı, yatırım amaçlı yapılan GES projelerinde resmi prosedür ve izinlerin maliyeti gibi çok sayıda değişkene göre rakam da değişmektedir. Bu değişkenlerin değerlendirilmesi ve net bir maliyetin ortaya çıkması için kurulum yapılacak alanda bir inceleme yapılmalıdır. Alanın günlük enerji ihtiyacı ve fiziki durumu belirlendikten sonra en uygun proje hazırlanacaktır. Ancak bu aşamadan sonra ortaya kesin bir rakamın çıkması mümkündür.

Güneş paneli ne kadar şeklinde bir araştırma yapıyorsanız, fiyatlara internette de rastlayabilirsiniz. Ama şunu belirtmekte fayda var ki, GES sadece panel ile çalışan bir uygulama değildir. Çok sayıda ekipman ve insan gücü de maliyete eklenir. Bu konuda kesin ve bütçenize uygun bir rakam istiyorsanız, size bir telefon kadar uzaklıkta olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.