Güneş Paneli Kredisi

Güneş Paneli Kredisi

Güneş Paneli Kredisi

Güneş Paneli Kredisi

Güneş paneli kredisi, ev veya işyerine güneş paneli kurdurmak isteyen ancak gerekli finansmana sahip olmayanlar için verilen kredi türüdür. Son yıllarda ülkemizdeki bankalar da güneş paneli kredisi vermeye başlayarak bu konuda ciddi bir teşvik sağlamaya başladı.

Güneş paneli kredisi kısa bir zaman öncesine kadar sadece farklı yatırımcılar tarafından sağlanan finansman ve çeşitli şartlarla kullanılabiliyordu. Bu sistemde güneş paneli için uygun araziye sahip olan kişilere gerekli finansmanı sağlayan yatırımcılar, karşılığında belli bir zaman veya oranda kullanım – kar hakkı alıyorlardı.

Ancak bu finansman ancak büyük çaplı güneş paneli projeleri yani güneş paneli tarlaları için uygun. Özellikle yabancı solar sistemi üreticileri tarafından sağlanan bu finansman, uygun araziye sahip olan kişiler için uygun bir seçenek olarak hala devam etmekte. Yatırımcı sistemi araziye kurarak belli bir süre sonunda kullanımı arazi sahibine devrediyor veya üretimden elde edilen karın belli bir yüzdesine sahip oluyor. TEDAŞ tarafından onaylanan ve gerekli tüm diğer belgelere sahip arazi sahibi veya kiracılarının, yabancı veya yerli bir yatırımcı ile anlaşarak bu projeyi hayata geçirmeleri mümkün.

Solar sistem üretici firmalar tarafından bu şekilde finansman sağlanması hala devam etmekle birlikte, bireysel ve daha küçük çaplı GES sistemi kurmak isteyenler için bankalar tarafından kredi verilmeye başlandı.

Bankalar tarafından sağlanan güneş paneli kredisi için ilk şart üretimin lisanssız ve 1 MW’ın altında olması. Eğer tamamen kendi kullanımınız için elektrik enerjisi üretmek istiyorsanız güneş paneli kredisi hakkından faydalanabilirsiniz.

Her banka için koşullar farklı olmakla birlikte, genellikle ilk bir veya iki yılı geri ödemesiz ve 10 yıla varan vade seçenekleri ile sunulan kredi, üretim fazlası elektriğin devlet tarafından 10 yıla kadar satın alınması konusunda da garanti vermektedir.

Elektrik aboneliği bulunan ve 1 MW’ın altında elektrik üretmeyi planlayan gerçek veya tüzel kişilerin lisanssız GES projeleri için düşük faizli ve uzun vadeli güneş paneli kredisi kullanma imkanı bulunuyor.

Güneş paneli kredisi ve farklı bankaların şartları konusunda lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.