Güneş Paneli Inverter

Güneş Paneli Inverter

Güneş Paneli Inverter

Güneş Paneli Inverter

Güneş paneli inverter, güneş panellerinde üretilen elektriğin kullanılabilir hale getirilerek aküye aktarılmasını sağlayan panel elemanıdır. Eskiden kullanılan inverterler üretilen enerjinin aktarılması esnasında yarıya yakınını kendi üzerinde tutarak enerji kayıplarına sebep oluyor ve bu yüzden de aşırı ısınıyordu. Yeni nesil inverterler ise %95’e yakın enerjinin kullanılabilir hale gelmesini sağlamakta ve çok daha verimli ve güvenli şekilde çalışmaktadır.

Güneş panelleri aracılığı ile toplanan ışın enerjisi güneş paneli inverteri ile sisteme aktarılarak evlerde veya işletmelerde kullanıma uygun özellik kazanması sağlanır. Bu anlamda güneş paneli inverteri panelin en önemli parçalarından biridir.

İnverterler kara, deniz, hava araçları ile elektrik enerjisinin kullanıldığı tüm alanlarda dönüştürücü görevi yapan elemanlardır. Yani inverterler elektrik enerjisinin zararsız hale getirilmesini sağlarlar. Güneş altında, ıslak zeminlerde, basınç altındaki alanlarda güvenli şekilde elektrik kullanımının sağlanması için olmazsa olmaz yardımcılardır. Bu yüzden uzman kişilerce kurulumu sağlanmalıdır. Çalışma esnasında ısı ürettikleri için soğuma amaçlı bir fanları bulunur. Bu yüzden fanın önü asla kapatılmamalıdır. Diğer yandan su ve güneş ışığı ile doğrudan temasının engellenmesi ve bunun için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Güneş paneli inverter ise diğer inverter türleri içinde belki de en önemli fonksiyona sahip olanlardır. Çünkü farklı bir dalga boyutunda ve özellikte olan foton ışınlarının elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlarlar. Bunu yaparken de üretimi yapan cihaza ve kullanılacak alana aktarımının zararsız ve güvenli şekilde aktarılmasını gerçekleştirirler. Yani güneş paneli ile üretilen elektriğin evlerimizdeki cihazların kullanımı esnasında cihazlarımızın zarar görmemesi, cihazların yapısına uygun hale getirilmesi tamamen invertere bağlıdır. Bu açıdan invertersiz bir güneş panelinden söz etmek mümkün değildir.

Güneş paneli inverter, panelin özelliği ve kapasitesine uygun şekildedir. Yani panelin elektrik üretim kapasitesine uygun inverterler monte edilir ve kullanılır. Daha yüksek üretim kapasitesine sahip bir panele düşük kapasiteli bir inverter takılması veya tam tersi durumlarda istenmeyen sonuçların yaşanması görülür. Bu yüzden güneş paneli ve elemanlarının kurulum ve seçimi uzman bir firma veya mühendis tarafından yapılmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.