Güneş Paneli İle Elektrik Üretimi

Güneş Paneli İle Elektrik Üretimi

Güneş Paneli İle Elektrik Üretimi

Güneş Paneli İle Elektrik Üretimi

         Güneş paneli ile elektrik üretimi için uygun bir alanınızın olması yeterlidir. Eğer evinizde veya işyerinizde elektrik tesisatı varsa,  güneş enerjisi ile elektrik üretimi için hiçbir engel yok demektir.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için panellerin yerleştirilebileceği uygun bir alan gerekir. Bu alan bahçenizde veya çatınızda olabileceği gibi geniş bir teras ta bu iş için uygundur. Arazide, tarlada, çatıda, balkonda veya benzer herhangi bir düz zeminde güneş paneli kurulumu yapılabilmektedir. Bundan sonrası için yapılması gereken panelleri elektrik tesisatına bağlamak olacaktır.

Bundan 10 – 15 sene öncesine kadar evlerde su ısıtmak için kullanılan güneş panelleri, gelişen modelleri ve teknoloji ile büyük sanayi kuruluşlarının elektrik ihtiyacını karşılayacak nitelikte üretilmeye başlamıştır.

Güneşten nasıl elektrik üretilir diye merak ediyorsanız, en basit şekilde şöyle diyebiliriz; Güneşin atmosfere giren ve belli dalga boyunda olan ışınlarının silikon bazlı güneş paneli hücreleri tarafından emilerek sisteme iletilmesi ve sistemdeki elemanlar vasıtası ile evlerde veya işyerlerinde kullanılabilecek elektriğe dönüştürülmesi şeklinde olmaktadır.

Güneş paneli sistemlerinde fotovoltaik güneş ışınlarını dönüştürücüye ileten hücreler, ışınların akım özelliklerini değiştirerek kullanılabilir elektriğe çeviren dönüştürücü, dönüştürücüden gelen elektriği depolayarak düzenli olarak elektrik sistemine aktaran akü, akünün fazla dolmasını önlemek için otomatik çalışan akü regülatörü bulunur. Bu şekilde üretilerek aküye aktarılan elektrik enerjisi kullanılabilir elektrik haline gelir.

Güneş paneli ile elektrik üretimi için kurulan paneller sebebiyle mevcut elektrik tesisatında değişiklik gerekmez. Sağlam ve güvenli elektrik tesisatı olan her yere bu sistemin kurulması mümkündür. Panelden elektrik tesisatına bağlantı sağlanan kısım için özel aparatların kullanılması ve adaptasyon sağlanması yeterlidir.

Güneş paneli ile elektrik üretimi sayesinde enerji giderlerinin tamamından kurtulmak mümkündür. Ancak belli dönemlerde veya belli bir miktar elektrik üretimi isteyenler için kapasitesi daha küçük kurulumlar da yapılabilmektedir. Eğer tüm elektrik ihtiyacımı güneş panelleri ile karşılamak istiyorum diyorsanız, elektrik kullanım ortalamanıza göre belirlenen kapasite ve büyüklükte güneş paneli kurulumu ile bunu sağlayabilirsiniz.

Günümüzün en popüler ve en ekonomik enerji kaynağı haline gelen güneş panelleri konusunda bilgi ve hizmet için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.