Güneş Paneli Fiyatları

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş Paneli Fiyatları

           Güneş paneli fiyatları kurulacak sistemin büyüklüğü ve kullanılacak panel ve elemanlarının özellik ve kapasitesine göre değişir. Bu bakımdan güneş paneli fiyatları konusunda tek ve net bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir.

Güneş paneli kurulacak yerin günlük ortalama elektrik tüketimi belirlendikten sonra, bu ihtiyaca uygun kapasitede panel seçimi yapılacaktır. Kurulum yapılacak alanın yıllık elektrik tüketimi baz alınarak ortalama tüketim belirlenir. Bu hesap yapılırken bölgenin güneşlenme durumu ve konumu da dikkate alınır. Son dönemde piyasaya çıkan güneş panelleri kapalı havalarda bile güneş enerjisi üretimine imkan verecek teknolojiye sahip olsa da, güneş panelleri doğrudan güneş ışını aldığı zaman daha verimli çalışacaktır.

Eğer kurulum yapılacak yani panellerin yerleştirileceği alan metrajı yeterli değilse mono kristal panel kullanımı tavsiye edilir. Çünkü mono kristal paneller hem daha verimlidir hem de çok daha az yer kaplar. Ancak fiyatı poli kristal ve diğer güneş paneli çeşitlerine göre biraz daha fazladır. Alanın müsait olması halinde daha fazla poli kristal panel kullanılarak aynı verimliliği elde etmek te mümkündür. Kullanılacak panel ister mono ister poli kristal olsun, sayısı arttıkça maliyet te yükselecektir.

Güneş panellerinde kullanılan akü regülatörü, sistemin zorunlu parçası değildir. Ancak akünün gereğinden fazla dolmasını engellemesi sebebiyle tercih edilmektedir. Özellikle güneşlenme oranı yüksek yerlerde akünün gereğinden fazla dolması sebebiyle çeşitli teknik sorunlar yaşanabilir. Yine de akü regülatörü kullanmadan da güneş paneli sistemi kurulmasından herhangi bir engel yoktur. Yani akü regülatörünün sisteme eklenmesi de güneş paneli fiyatlarına etki eden bir diğer husustur.

Eğer tarım arazisinin sulanması veya sanayi kuruluşu için güneş paneli tarlası kurulacaksa, elektrik trafosuna olan mesafe de maliyeti değiştirir. Çünkü ev dışında kurulacak ve ticari alanlarda kullanılacak güneş panelleri için gerekli hukuki prosedürlerden biri de trafoya olan mesafenin 20 km’yi geçmemesi gerektiğidir. Aradaki mesafe ne kadar fazla ise maliyetin o kadar artacağı açıktır.

Güneş paneli fiyatları konusunda çok çeşitli değişkenler etkendir. Bu sebeple net bir fiyat almak için kurulum yapılacak alanın incelemesi ve projelendirilmesinden sonra fiyat verilmesi en doğrusudur.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.