GÜNEŞ PANELİ ÇEŞİTLERİ

GÜNEŞ PANELİ ÇEŞİTLERİ

GÜNEŞ PANELİ ÇEŞİTLERİ

GÜNEŞ PANELİ ÇEŞİTLERİ

GÜNEŞ PANELİ ÇEŞİTLERİ

Güneş paneli çeşitleri hakkında bilgi vermeden önce, güneş paneli yada solar panel denilen yapının ne olduğunu kısaca anlatmakta fayda var. Çünkü solar panel, tüm güneş paneli çeşitleri için olmazsa olmaz malzemedir. Çok çeşitli solar panel arasından hangisinin alınacağı, güneş panelinin nerede kullanılacağı veya ne kadar elektrik üretimi beklentisi olduğuna göre karar verilecek bir husustur.

Güneş paneli çeşitleri;

  • Monokristal güneş paneli
  • Polikristal güneş paneli
  • İnce film güneş paneli
  • Esnek güneş paneli
  • Saydam güneş paneli

Olarak sıralanabilir.

Bunlar arasında mono kristal güneş paneli en fazla kullanılan ve en verimli kabul edilen panel türüdür. Küçük alanlarda yüksek miktarda enerji üretme özelliği sayesinde %25’e yalın bir verimlilik sağlar. Ancak bu özelliği sebebiyle diğer güneş paneli çeşitleri arasında en pahalı olandır.

Poli kristal güneş paneli ise daha ucuz ve mono kristal panele göre daha fazla üretilen ürünlerdir. Verim ve birim maliyeti daha düşük ama dengelidir. Ortalama elektrik enerjisi ihtiyacı için kullanılan ve çok fazla elektriğe ihtiyaç duyulmayan alanlar için tercih edilmektedir. Verimlilik oranı % 15 civarındadır ve mono kristal panele göre daha büyüktür.

İnce film güneş paneli hafif olması ve kolay montajı sebebiyle üretilmekle birlikte, çok yer kaplaması ve düşük verimliliği yüzünden pek tercih edilmezler. Verimlilik oranı % 7 civarındadır. Ama tasarımlarının şıklığı sebebiyle görsel amaçlı tercih edilirler.

Esnek pil güneş panelleri verimli ve uzun ömürlü paneller arasındadır. Pillerinin esnek ve çok hafif olması sebebiyle kırılma ihtimalleri düşüktür. Hem mono hem de poli kristal panel olarak üretilebilen esnek pil güneş panellerinin verimliliği de buna göredir. Kubbe tarzında veya eğimli çatılarda çok iyi sonuçlar alındığından, daha çok tercih edilirler. Düz çatılar için pek tavsiye edilmezler.

Saydam pil güneş panelleri ise hemen her türlü alanda kullanılabilen, çok geniş kullanım imkanı veren özelliktedir. Cam gibi düz bir yüzeye sıkılarak uygulanan bu güneş panelleri ile yüzeyin elektrik üretmesi mümkün hale gelmektedir. Ancak saydam güneş panelleri henüz deneme aşamasında olduğundan satışa sunulmamıştır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.