Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

          Güneş enerjisinin kullanım alanları konusunda aklımıza hemen çatılara konulan ilkel güneş panelleri ile ısınan sular gelecektir. Güneş enerjisinin kullanım alanları konusunda verilecek ilk örnek olan su ısıtmaya yarayan paneller 20-25 yıl öncesinde kalmış olsa da, o dönemde büyük bir ayrıcalık olarak kabul edilirdi. Belli bir ekonomik seviyenin üstündeki insanlar çatılarına güneş paneli ve su deposu koyarak günlük sıcak su ihtiyaçlarını karşılardı. Ancak ne yazık ki o teknoloji sadece havanın açık olduğu bahar ve yaz aylarında kullanılabiliyordu.

Bugün paneller ile elektrik üretecek teknolojiye ulaşmış durumdayız. Üstelik her geçen gün daha ekonomik hale gelmesi ve devlet tarafından da teşvik ediliyor olması sayesinde her ekonomik düzeyden insan için ulaşılabilir özellikte. Artan enerji tüketim faturaları, petrol ve doğalgaz ile çok pahalıya ısınma, elektrik dağıtım şirketlerinin afaki zamları, faturalarda yapılan usulsüzlükler hepimizi canımızdan bezdirmiş durumda. Kış aylarında ısınma, yaz aylarında ise serinleme için kullandığımız enerji için ödediğimiz bedel ile 15-20 yılda bir ev sahibi olabileceğimizi de biliyoruz.

Bu yüzden güneş enerjisi ile elektrik üreterek enerji ihtiyacımızı karşılayabilme şansını inanılmaz bir fırsat olarak kabul etmek gerek. Başlangıçta ödenecek kurulum maliyetini yıllık enerji harcamaları ile oranladığımızda, birkaç yıl içinde kendini amorti ettiğini ve sonrasında en az 25 sene daha ücretsiz elektrik sağlayacağımızı görürüz. Bu yüzden güneş enerjisinden elektrik üretmenin Türkiye gibi bir ülkede büyük bir nimet olduğu kesin.

Ama güneş enerjisinin kullanım alanları elektrik enerjisi üreten paneller ile sınırlı değil. Güneş ile enerji elde etme yöntemi güneş pillerinin bulunduğu kol saati ve hesap makinelerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca uzaya gönderilen uydular günlük enerji ihtiyacının büyük kısmını güneşten karşılayacak panellere sahiptir. Yıllarca uzayda kalan bir uydu için gerekli enerjinin başka şekilde sağlanması mantıken de mümkün değildir.

Bazı ülkelerde yol kenarlarında bulunan acil durum telefonları, trafik lambaları ve sinyalizasyon sistemleri, bazı akıllı cep telefonları çalışmak için gerekli enerjiyi güneşten elde etmektedir. Teknolojinin bu hızla devam etmesi halinde güneş enerjisi ile çalışan cihazların sayısının daha da artacağı şüphesiz.

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.