Güneş Enerjisi Projesi

Güneş Enerjisi Projesi

Güneş Enerjisi Projesi

Güneş Enerjisi Projesi

        Güneş enerjisi projesi,  güneş ışınlarının özel bir panel sayesinde kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlayan sistemlerin teknik kısmıdır. Güneş enerjisi projesi ile güneş paneli kurarak elektrik enerjisi üretmek isteyenlerin, öncelikle işin uzmanı bir mühendislik firmasından teknik destek ve proje hizmeti alması gerekir.

       Güneş enerjisi projesi hazırlayarak güneş paneli sistemi kurmak için takip edilmesi gereken belli aşamalar vardır. Özellikle bu işe çok fazla veya hiç sermayesi olmadan girmek isteyenler için bu aşamalar ve içerikleri büyük önem taşır. Arazi yada tarlanızda güneş enerjisi sistemi kurmak istiyorsanız yapmanız gerekenleri sizin için kısaca özetlemek isteriz.

Güneş enerjisi projelerinde;

  • Arazi seçimi; Güneş enerjisi sistemi kuracağınız araziyi ister kiralayın, ister satın alın ama arazinin fazla verim alınamayan, meyve veya çok yıllık bitki bulunmayan, tahıl yetiştirilemeyen özellikte olması gerekir.
  • Araziyi belirlerken maliyetin düşmesi açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu, arazinin trafo merkezine en fazla 20 km mesafede olması gerektiğidir. Kaldı ki mesafe arttıkça maliyet te artacaktır. Bu yüzden ne kadar yakın olursa, o kadar iyi.
  • Tarım İl Müdürlüğü’ne müracaat; Arazi ile trafo merkezi arasındaki mesafeyi resmi kayıtlardan öğrendikten sonra Tarım İl Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapmanız gerekir. Tarım İl Müdürlüğü arazinin özellikleri ve verimliliği konusunda ekspertiz yapacaktır. İnceleme sonucunda araziniz uygunsa “marjinal tarım arazisi” belgesi düzenler. Bu belge sizin güneş enerjisi projesine başlamanız için gerekli olan en önemli adım ve izindir.
  • Enerji Şirketine Başvuru; “Marjinal tarım arazisi” belgesi ile birlikte elektrik dağıtım şirketine giderek lisanssız elektrik üretmek için güneş enerjisi tarlası kurmak istediğinizi bildireceksiniz. Yapılacak inceleme sonucunda kabul veya red cevabı size mail yada posta yolu ile bildirilir.

Tüm bunlar gerçekleşip enerji şirketinden de onay aldıktan sonra işin projelendirme ve finansman kısmı kalır. Güneş enerjisi projesi konusunda deneyimli ve uzman firmamızdan, sizin için bir proje hazırlamasını isteyebilirsiniz. Veya bunların hiçbiri ile ilgilenmek istemiyorsanız, arazinin seçimi dahil tüm aşamalarda verdiğimiz profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Teşvik ve hibeler konusunda da uzman mühendislerimiz sizi bilgilendirecektir.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.