GÜNEŞ ENERJİSİ PİYASASI

GÜNEŞ ENERJİSİ PİYASASI

GÜNEŞ ENERJİSİ PİYASASI

GÜNEŞ ENERJİSİ PİYASASI

          Güneş enerjisi piyasası, güneş enerjisi sistemlerinin üretildiği ve nihai tüketiciye elektrik enerjisi olarak ulaştırıldığı aşamalarda faaliyet gösteren sektörün genel adıdır. Güneş enerjisi piyasası denilince, güneş panellerini üreten fabrikalardan, kurulum veya servis hizmeti veren firmalara kadar geniş bir faaliyet alanı anlaşılmalıdır.

Türkiye, coğrafi konum olarak Dünya’nın şanslı ülkelerinden biridir. Kışın kısa bir dönem dışında yılın her zamanı güneş görülebilen bir ülkeyiz. Kaldı ki yeni nesil güneş enerji sistemlerinin çalışması ve enerji üretmesi için direk güneşli havaya da ihtiyaç yoktur. Bu anlamda güneş enerjisi sistemlerinden en fazla verim alınacak ülkelerden biri olduğumuzu söylemek gerekir.

         Güneş enerjisi piyasası Dünya’nın farklı ülkelerinde yapılan ciddi yatırımlar ve desteklemeler sayesinde gittikçe büyüyen bir sektör halini almıştır. Özellikle Amerika ve Çin’de güneş enerjisi sistemlerinin kurulması ve kullanımının yaygınlaştırılması için ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Güneşin sonsuz bir enerji kaynağı olması ve elde edilmesi için herhangi bir çaba gerekmemesi, binlerce metrekarelik güneş enerjisi tarlalarının kurulması için yatırımları çoğaltmıştır.

Ülkemizde enerji kaynakları yönünden büyük sıkıntılar yaşanmıyor olsa da, hali hazırda enerjimizin bir kısmını yabancı ülkelerden tedarik etmek mecburiyetindeyiz. Bu da kullandığımız enerji için ciddi maliyetler yaratmakta ve nihai tüketiciye yüklü faturalar olarak yansımaktadır. Güneş enerjisi ile elde edilen elektrik, bir evin veya işletmenin tüm enerji ihtiyacını karşılayacak niteliktedir. İhtiyaca uygun büyüklükte kurulan güneş panelleri elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra, depolama suretiyle gün ışığı olmayan gece saatleri için de enerji ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahiptir.

Güneş enerjisi santrallerinin yaygınlaşması ile güneş yönünden sıkıntı yaşanmayan bölgelerde üretilecek elektriğin tüm ülkede kullanılması mümkündür. Özellikle Güneydoğu, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgelerinde kurulacak güneş enerjisi santralleri ülkemizin elektrik ihtiyacının büyük kısmını karşılayabilir. Ayrıca evlerde ve işletmelerde kurulacak bireysel güneş enerjisi sistemleri ile tamamen bağımsız ve kişiye özel elektrik enerjisi üretmek mümkün hale gelecek. Bu konuda son yıllarda başlayan farkındalığın kısa zamanda tüm Türkiye’ye yayılmasını ve güneş enerjisi piyasası sayesinde elektrik üretim projelerinin çoğalmasını bekliyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.