GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİNDE VERİM HESAPLAMA

GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİNDE VERİM HESAPLAMA

GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİNDE VERİM HESAPLAMA

GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİNDE VERİM HESAPLAMA

            Güneş enerjisi panelinde verim hesaplama işlemi, güneş paneli sistemini kuran firma tarafından, bu iş için hazırlanan bir programa verilerin girilmesi suretiyle gerçekleştirilir. Güneş enerjisi panelinde verim hesaplama, güneşten gelen ve birim alana düşen enerjinin ne kadarlık kısmının elektriğe dönüştürülebildiğinin hesabıdır. Bu verimlilik, panelin özelliği ve büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, %10 ile %30 arasında bir orandan söz etmek mümkündür.

Metrekareye düşen güneş enerjisinin watt’ı, panelin verimlilik oranına göre değişen miktarda elektrik enerjisine dönüşür. Örneğin 500 watt güneş enerjisi düşen bir günde %25 verimli bir panelden elde edilecek elektrik enerjisi miktarı 100 watt olacaktır. Ancak böyle bir hesap için teknik bilgi yanında, panelin ve panelin kurulan yerin tüm fiziki ve iklim özelliklerinin bilinmesi ve bazı özel ölçüm aletlerinin varlığı gerekir.

Güneş enerjisi panelinde verimi etkileyen birkaç unsur vardır. Bunlar;

  • Panele düşen ışık akısı
  • Panele gelen güneş ışınlarının açısı
  • Panelin çalışma sıcaklığının derecesi
  • Panelin büyüklüğü
  • Paneldeki solar hücre sayısı ve hücrelerin niteliği

Güneş paneline gelen ışınları maksimum seviyede tutmak için ışık yoğunlaştırıcı sistemler kullanılmaktadır. Ayrıca gelen ışınların aşısı Dünya döndükçe değiştiği için, buna uygun şekilde dönme kabiliyeti olan bir panel sistemi kullanılmalıdır. Diğer yandan güneş altında kalan panelin sıcaklığını düşürecek ve belli seviyede sabit tutacak özel düzenlemeler, panelin elektrik enerjisi üretim verimine doğrudan etki eder.

Tüm bu özelliklere uygun güneş panellerinin varlığı halinde, güneş enerjisi panelinde verim hesaplama yapmak için başka bazı kriterlere ihtiyaç vardır. Bunlar;

  • Güneş panelinin kurulacağı bölgenin belirlenmesi,
  • Kurulacak sistemin gücü,
  • İhtiyaç duyulan enerji miktarı,

Bu verilerin hep birlikte özel bir hesaplama ile bir araya getirilmesi sonucunda güneş enerjisi panelinde verim hesaplama sonucu ortaya çıkar. Panelin kurulmak istendiği yerin enerji ihtiyacına uygun özellikte ve büyüklükte bir sistem ile gerekli elektrik enerjisinin elde edilmesi mümkündür. Verimlilik konusu ise işin uzmanı bir firma tarafından yapılacak kuruluma ve uygulanacak sisteme bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.