GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ NASIL ÇALIŞIR?

GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ NASIL ÇALIŞIR?

GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ NASIL ÇALIŞIR?

GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ NASIL ÇALIŞIR?

Güneş enerjisi panelleri, güneşten gelen ışınların içerdiği foton enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi mantığı üzerine kurulmuştur. Güneş panellerinde bulunan solar cell’ler elektrik üretimine uygun yapılardır. Solar cell pozitif ve negatif gerilim ile elektrik üretilmesini sağlayan elemanlardır. Güneşten gelen foton enerjisi bu yapılar sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülür.

İnsanların güneşten faydalanma macerası yüzyıllardır devam etmektedir. Güneş ile su ısıtma, ateş yakma, ısınma gibi aktiviteler asırlar boyunca süregelmiş sıradan alışkanlıklar arasındadır. Ancak son iki yüz yılda güneşten çok daha fazla fayda elde edilebileceği konusunda bilim adamlarınca yapılan çalışmalar sayesinde, bugün için güneş sayesinde elektrik enerjisi üretmek mümkün hale gelmiştir. Tabi ki bunda en büyük payın elektriğin icadı olduğunu unutmamak gerekir.

Güneş panellerinin yapımında kullanılan fotovoltaik hücreler silikon bazlı malzemelerden üretilir. Bu hücreler üzerine düşen güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çevirme özelliğine sahiptir. Silikon yapıya eklenen bor ve fosfor sayesinde pozitif ve negatif kutuplar oluşur ve bu devre üzerinden bir akım geçer. Böylece fotonlar elektriğe dönüşmüş olur.

Fotovoltaik özellikli silikon hücrelerin çok sayıda bir araya getirilmesi ile oluşan güneş panelleri, panelin büyüklüğüne bağlı olarak hücre sayısı artacağından, bu oranda elektrik enerjisi üretecek özelliğe sahip olurlar. Paneller mono kristal, poli kristal ve ince filmden oluşan 3 tabakadan oluşur. Her bir tabakadaki hücrelerin verimliliği birbirinden farklıdır.

Güneş enerjisi panellerinden elde edilen gerilim DC gerilimi olarak adlandırılır. Bu gerilimin kullanılabilir elektrik enerjisine dönüşmesi için bir invertere ihtiyaç vardır. İnverter DC gerilimini AC gerilimine çevirir. Sisteme bir akü eklenmesi halinde, üretilen enerji akülerde biriktirilir. Ancak akülerin aşırı dolmasını engellemek için inverter şarj kontrol ünitesi de konulmalıdır.

Havada bulunan güneş ışınlarının toplanmasını sağlayan paneller, kapalı havalarda da çalışma ve elektrik üretme özelliğine sahiptir. Panellere güneş ışınlarının doğrudan düşmesine gerek yoktur. Bu sebeple son yıllarda üretilen güneş enerjisi panelleri kışın kapalı havalarda dahi elektrik üretme özelliğine sahiptir. Gündüz saatleri süresince havadaki ışınları toplayarak çalışmaya devam ederler.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.