Güneş Enerjisi Nasıl Kullanılır?

Güneş Enerjisi Nasıl Kullanılır?

Güneş Enerjisi Nasıl Kullanılır?

Güneş Enerjisi Nasıl Kullanılır?

            Güneş enerjisi nasıl kullanılır sorusuna detaylı bir cevap verebilmek için insanlık tarihine hatta hayatın ilk var olduğu zamanlara kadar geri gitmek gerekir. Çünkü Dünya’daki hayatın varlığı ve devamında su ve güneş daima başrolde olmuştur. Güneş enerjisi nasıl kullanılır sorusuna bundan 1000 yıl önce yaşayan birinin vereceği cevapla, 100 sene önce veya bugün yaşayan birinin vereceği cevap arasında büyük fark olacağı açıktır.

Gezegenimizdeki hayatın varlık ve devam sebebi olan Güneş, sisteminde yer alan diğer gezegenlere Dünya kadar cömert davranmamıştır. Güneşe Dünya’dan daha yakın veya daha uzak olan gezegenlerde ya aşırı sıcak veya aşırı soğuk sebebiyle, bizim bildiğimiz anlamda bir hayatın var olması mümkün değildir. Her ne kadar bilimsel araştırmalar Mars’ta bir zamanlar hayat olduğu konusunda çeşitli teorileri ortaya koymuş olsa da, bilim adamlarının büyük kısmı bir zamanlar Mars’ta var olduğu düşünülen hayatın Güneş sistemi dışındaki uzaylı medeniyetler tarafından kurulduğu tezini savunmaktadır. Dolayısı ile Güneş sisteminde insan ve Dünyadaki diğer canlıların yaşamına uygun tek gezegen (aksi ispat edilene kadar) bizimki olacaktır.

Bu gerçek bizi Güneşin ne kadar vazgeçilmez olduğu ile yüzleştirir. İnsanın vücut ısısının belli bir düzeyde kalması için gerekli olan güneş enerjisi doğru bir merceğin kullanılması halinde ateş yakılmasını da sağlar. Son yüzyılda insanların en sevdiği aktivitelerden biri de güneş sayesinde bronzlaşmaktır. Tarih boyunca medeniyetin çeşitli dönemlerinde güneş enerjisinden farklı şekillerde faydalanılmıştır.

Günümüzde ise Güneş enerjisi bugüne kadar bilinen tüm faydalanma yöntemlerinden çok daha ileri bir seviyede yarar sağlar hale gelmiştir. Medeniyetin bundan sonraki sürecinin elektriğe, elektriğin ise Dünyadaki sınırlı kaynaklara bağlı olarak üretildiği bir dönemde, güneş enerjisinden elektrik elde edilmesinin mümkün olması belki de gezegenimizin geleceğini kurtarmıştır.

 Güneş enerjisi nasıl kullanılır sorusuna bugün için verilebilecek en doğru cevap, elektrik elde edilerek olacaktır. Güneş paneli sistemleri sayesinde atmosfere giren belli dalga boyundaki ışınların özel bir araç vasıtası ile elektrik enerjisine dönüşmesinin sağlanması, belki tekerleğin icadından da fazla insanlık tarihine hizmet etmiş olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.