GÜNEŞ ENERJİSİ MALİYETİ

GÜNEŞ ENERJİSİ MALİYETİ

GÜNEŞ ENERJİSİ MALİYETİ

GÜNEŞ ENERJİSİ MALİYETİ

             Güneş enerjisi maliyeti konusunu merak ettiğinizi biliyoruz. Aksi takdirde bu yazıyı okuyor olmazdınız.

Öncelikle güneş enerjisi maliyeti diye bir şey olmadığını söylememiz gerek. Çünkü güneş enerjisi bedavadır. Maliyet konusu sadece güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş panellerinin kurulumu için ortaya çıkacaktır. Ancak güneş enerjisinden elektrik üretmeye karar vermiş biriyseniz, sürdürülebilir enerji kaynakları konusunda bilinçli, çevreye duyarlı ve ekonomik anlamda tasarrufu seven biri olduğunuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.  Çünkü artık Dünya’da milyonlarca insan, karşılıksız ve sonsuz bir kaynak olan güneşten elektrik enerjisi üreterek hem bütçelerine hem de çevreye büyük katkı sağlamaktadır. Bu konuda giderek artan bilinç sayesinde devasa güneş paneli tarlalarından çatı yada balkonlara kadar her yerde güneş panellerini görmeye başladık. Özellikle sanayi ve tarım işletmelerinde çok yüksek elektrik ihtiyacı sebebiyle artan elektrik maliyetleri güneş enerjisi sistemleri sayesinde inanılmaz oranda azalmakta, kurulum için başta harcanan miktar kısa süre sonra kendini amorti ederek işletmeyi kara geçirmektedir.

Ancak güneş enerjisi sistemi kurmak sanıldığı kadar kolay veya sıradan bir iş değildir. Çünkü ana malzemesi fotovoltaik silikon paneller olsa da, güneş enerjisi panelleri de teknik ve mühendislik bilgisi ile kurulan ve çalışmaya başlayan sistemlerdir. İhtiyaç duyulan enerji miktarına göre değişik özellik ve ebatlarda kurulan güneş panellerinde üretilen elektriğin kullanılacak hale getirilmesi ve kullanılacak alana iletilmesi mühendislik bilgisi gerektirir. Kurulum yapacak firma malzeme yanında bir miktar mühendislik ücreti de talep edecektir.

Güneş enerjisi maliyeti kurulacak sistemin büyüklüğüne ve kapasitesine göre değişir. Ayrıca ihtiyaç duyulan enerji miktarına göre verimliliği değişik oranlarda üretilen panellerden hangisinin kullanılacağı, panellerin konulması için uygun alanın büyüklüğü, beklenen verimlilik oranı gibi unsurlar doğrudan kurulacak sistemi belirler ve bu da maliyete etki eder. İşletmeler için verimlilik oranı yüksek mono kristal güneş panelleri tercih dilmektedir. Hem kapladıkları alanın küçük olması hem de verimliliğin yüksek olması sebebiyle mono kristal güneş panelleri tavsiye edilir. Daha pahalı olan bu panellerin ömrü de uzundur. Ancak daha ekonomik ve ihtiyaca uygun güneş enerjisi paneli çeşitleri de bulunmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.