Güneş Enerjisi İle Sulama

Güneş Enerjisi İle Sulama

Güneş Enerjisi İle Sulama

Güneş Enerjisi İle Sulama

           Güneş enerjisi ile sulama son yıllarda profesyonel tarım ile uğraşan çiftçilerin en fazla tercih ettiği yöntemlerden biri haline gelmiştir. Güneş enerjisi ile sulama konusunda tereddütleriniz varsa ve tarlanız, seranız veya tarım araziniz için güneş enerjisi ile sulama yönteminin uygun olup olmadığını düşünüyorsanız, yazımızın devamında yer alan bu konu ile ilgili genel bilgileri okumanızı tavsiye ederiz.

Güneş enerjisi ile sulamanın en büyük avantajı, elektrik şebekelerine uzak arazilerin elektrikli sistemler kullanılarak sulanmasına imkan vermesidir. Arazinin uygun bir bölgesinde ayrılacak alana kurulan güneş panelleri, büyüklüklerine göre elektrik üreteceklerdir. Böylece 70 metre derinliğe kadar olan su kaynaklarına ulaşmak ve bunları düzenli olarak çıkarmak için gerekli elektrik enerjisi, şehir şebekesinden büyük masraflar yaparak getirmek zorunda kaldığınız veya jeneratör için yüklü yakıt paraları vererek sağladığınız elektrikten çok daha ekonomik şekilde sağlanmış olacaktır. Kaldı ki şehir şebekesinden elektrik getirdiğinizde de çok yüklü elektrik faturaları ödemek zorunda kalırsınız.

Uygun büyüklükteki güneş panelleri ile günde 350 tona kadar suyu çıkarak elektrik enerjisi elde edebilirsiniz. Eğer arazinize yakın ev veya benzer bir konut varsa, uygun bir tesisat ile oranın da elektriğini sağlamış olursunuz.

Güneş enerjisi ile sulama sistemlerine Tarım Bakanlığı tarafından %50 oranında hibe sağlanmaktadır. Tarımı desteklemek amacıyla yürütülen politikalardan biri olan güneş enerjisi ile sulamada hibe yöntemi, aynı zamanda tarımda güneş enerjisi ile elektrik elde etme yönteminin yaygınlaştırılmasını da hedefler.

Arazinizin büyüklüğü ve yetiştirdiğiniz ürünlerin ihtiyacına göre gerekli suyun çıkarılması, suyun debisine uygun büyüklükte güneş paneli kurulumu ile gerçekleştirilir. Su ihtiyacına ve kaynağın durumuna göre hangi tür ve büyüklükte güneş paneli kurulacağına karar verilir. Ancak yeterli büyüklükte güneş paneli kurulumu yapıldığı takdirde, tüm tarımsal sulamalarınız için gerekli elektriği üretmeniz mümkündür.

Ekolojik değişiklikler, ekonomik veriler ve rekabet gibi etkenler sebebiyle çiftçilerin faaliyetlerinin devamı ve tarımsal sürekliliğin sağlanması gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu bakımdan ekonomik ve pratik bir çözüm olan güneş enerjisi ile sulama çiftçiler için önemli bir uygulamadır.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.