GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ

          Güneş enerjisi ile elektrik üretimi bundan 10 yıl öncesine kadar hepimize bilim-kurgu gibi gelebilirdi. Ancak gelişen teknoloji güneş ışınlarının kullanılabilir elektriğe çevrileceği araçların icadını sağladı. Dünya tarihi boyunca hiç olmadığı kadar hızlı bilimsel ve teknolojik gelişmenin son yüz yıl içinde gerçekleştiği tartışmasızdır. Ancak bu hızın elektriğin icadı ile ivme kazandığı ise bir başka yadsınamaz gerçek. Dünya’da elektriğin icadı ile binlerce yıllık medeniyet ve bilimsel gelişme bir anda ışık hızı ile sıçrama yapmıştır.

Bugün kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştırarak konfor sağlayan şeylerin neredeyse tamamı elektriğin hayatımıza girmesi ile doğrudan yada dolaylı olarak ilgili. Artık hiçbirimiz için elektriksiz bir hayat mümkün olmadığı gibi hayal dahi edemiyoruz. On binlerce yıl elektriksiz şekilde kaplumbağa hızı ile ilerleyen bilimsel ve teknolojik çalışmalar, elektriğin icadı ile hız kazanmakla kalmamış, elektriğin çok farklı kaynaklardan elde edilmesine de olanak sağlamıştır.

        Güneş enerjisi ile elektrik üretimi ise hayatın varlık ve devam sebebi olan güneşin, artık vazgeçilmez ihtiyaç haline gelen elektriği sağlama konusunda geldiği son nokta olarak kabul edilebilir. Mutlaka ilerleyen süreçlerde elektrik elde edilebilecek farklı kaynaklar da keşfedilecektir. Ancak bunların hiçbir kadar güneş enerjisi ile elektrik üretimi kadar ekonomik ve zararsız olmayacaktır.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi teknik ve mekanik prosedürlerin bir araya getirilmesi ile sağlanır. En basit anlatımı ile güneşin elektriğe çevrilebilecek nitelikte dalga boyuna sahip ışınlarının çeşitli araçlar vasıtası ile kullanılabilir bir enerji haline getirilmesi işlemidir denilebilir. Bu süreçte silikon, akım dönüştürücü, akü ve regülatör gibi parçalar yanında elektrik tesisatı ile bağlantı ve uyum da gerçekleştirilir.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi özellikle bilim ve sanayide ileri olan ülkeler tarafından teşvik ve tercih edilmektedir. Dünyanın teknoloji ve ekonomi devleri güneş enerjisi ile elektrik üretimi konusunda büyük yatırımlar ve teşvikler sağlamaktadır.  Gezegenimizin geleceği ve kaynakların verimli kullanılması adına çok sağlıklı ve duyarlı bir yaklaşım olan güneş sayesinde elektrik üretimi, önümüzdeki yüzyılın en verimli ve popüler enerji kaynağı olmaya adaydır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.