Güneş Enerjisi Elektrik

Güneş Enerjisi Elektrik

Güneş Enerjisi Elektrik

Güneş Enerjisi Elektrik

         Güneş enerjisi elektrik üretmek için mucize olarak kabul eden bir varlıktır. Dünya’daki hayatın varlık ve devam sebebi olan güneş milyarlarca yıldır karşılıksız ve cömertçe sıcaklığını ve ışığını bizimle paylaşmıştır. Bilim adamlarına göre birkaç milyon yıl ömrü kalmış olsa da Dünyamız son ana kadar Güneş sayesinde evrende canlı hayatın olduğu gezegenler arasında yer alacaktır.

Elektrik yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahiptir. Öncesinde insanların ısınma ve aydınlanma için kullandıkları en önemli ve bedelsiz kaynak her zaman Güneş olmuştur. İnsanlık tarihi boyunca Güneşe yüklenen anlamların hepsi yüceltici ve minnet içermiştir. Çünkü hayatın varlık ve devamı için ışığa, doğal ışık kaynağı olarak Güneşe ve Güneş ışınlarındaki vitamin ve içeriklere ihtiyaç vardır. Son yıllarda Güneş ışınlarının zararlı olduğu ve mümkün olduğunca Güneş altından kalmaktan kaçınılması gerektiği söylense de, bunun suçunun Güneşe yüklenmesi büyük bir hatadır. Biz insanlar atmosferimize zarar verecek her türlü maddeyi üretmek ve kullanmaktan imtina etmezken, Güneşin zararlı bir varlık olduğunu iddia etmemiz hiç adil değildir.

Elektrik ihtiyacının gelişen teknoloji sebebiyle sürekli artması ve artık önlenemeyecek şekilde ve hoyratça bir tüketim olması tüm devletleri enerji ihtiyacı için çözüm arayışına mecbur bırakmıştır. Mevcut enerji kaynaklarının hızla tükenmesi, bu enerji kaynakları için savaşların çıkması, insanların ölmesi, devletlerin yıkılması, sınırların değişmesi bilinçli her insanı üzmektedir. Medeniyetin ve teknolojinin geldiği nokta ile tamamen zıt olan bu savaşların tek sebebi vardır: Enerji ihtiyacı…

Güneş enerjisi elektrik elde etmek için ilahi bir hediye olarak karşımıza çıkmışken, bunu değerlendirmemek, Dünya’ya ve hiç kimseye zarar vermeden ihtiyacımızı karşılayacak bir çözümken görmezden gelmek mümkün değildir.

Güneş enerjisi elektrik elde etmenin en zararsız, en ekonomik ve en medeni çözümüdür. Uygun bir alan ve küçük bir bütçe ile Dünya’daki tüm savaşlara, iklim değişikliklerine, çeşitli türlerin tükenmesine dur diyebiliriz. Hem insan hem de duyarlı bir varlık olarak, gezegenin en zeki yaratığı biziz diye ilan ediyorsak, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek ve verdiğimiz zararı telafi etmek hepimizin borcu.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.