GÜNEŞ ENERJİSİ DEPOLAMA

GÜNEŞ ENERJİSİ DEPOLAMA

GÜNEŞ ENERJİSİ DEPOLAMA

GÜNEŞ ENERJİSİ DEPOLAMA

Güneş enerjisi depolama işlemi için sisteme bir akü eklenmesi ve akü şarj regülatörü konulması yeterlidir. Normalde güneş enerjisi panelleri için kullanılan malzemeler arasında, sistemin kurulumu elektrik üretmesi için gerekli malzemeler arasında akü ve akü regülatörü bulunmasa da, kesintisiz elektrik kullanımı sağlamak ve gece de elektrik kullanımı için bu elemanlar sisteme eklenmektedir.

Güneş enerjisi depolama için güneş paneli sistemine eklenen akü, güneşlenme saatlerinde üretilen elektriğin bir akü vasıtası ile tutulmasını sağlar. Panelin elektrik üretme kapasitesi ile uyumlu olan bu aküler, güneşlenme olmayan veya gece saatlerinde de elektrik kullanımının devamı açısından gereklidir.

Ayrıca akü kullanımı halinde, akünün dolması halinde fazla elektrik yüklenmesini önlemek amacıyla şarj regülatörü de eklenir. Böylece akü dolunca regülatör sayesinde aküye elektrik akımı kesilir. Tekrar kullanıma geçilmesi halinde ise regülatör akışın devamını sağlayacaktır. Yani akü şarj regülatörü akünün sürekli şarj halinde kalmasını sağlarken, bir çeşit emniyet kilidi görevi yapar.

Gerek akü gerekse akü şarj regülatörü, güneş enerjisi depolama için gerekli elemanlardır. Özellikle gece saatleri için elektrik kullanımının devamının sağlanması bu iki alet sayesinde mümkün olmaktadır.

Bir çeşit yatırım olan güneş enerjisi sistemi kurduranların, üretilen elektriğin sürekli kullanımının sağlanması, sistem için harcanan paranın daha kısa zamanda amorti edilmesini sağlar. Çünkü akü ve regülatör güneş enerjisi depolanamayacak ve gece saatlerinde veya güneşlenme olmayan günlerde şebeke elektriği sistemi devreye girecektir.

Hiç şüphesiz güneş enerjisi sistemleri geleceğin enerji yatırımıdır. İyimse bir bakışla, güneşten elektrik elde edilmesinin yaygınlaşması ile Dünya’daki ekonomik ve ekosistem sorunlarının bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkması da pekala mümkündür. Dar veya orta gelirli kişiler için de çok cazip tasarruf rakamları sağlayan güneş enerjisi sistemleri, bir yıl kadar kısa bir zamanda kendisini amorti edebilmektedir. İyi bir güneş panelinin ortalama ömrünün 25 sene olduğu düşünülürse, çok ciddi bir tasarruf sağlanacağı açıktır.

Bu açıdan güneş enerjisi sistemi kurdurmak konusunda tereddütte kalanların sistemi kullanmaya başladıktan sonra bundan pişman olmayacaklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.