GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ TEŞVİKLERİ

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ TEŞVİKLERİ

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ TEŞVİKLERİ

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ TEŞVİKLERİ

Güneş enerji sistemleri teşvikleri, EPDK ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda hazırlanan kanuna istinaden güneş enerjisi üretimini teşvik etmek, dolayısı ile yenilenebilir enerji üretmek için hazırlanan bir proje sonucunda verilmektedir.

Güneş enerji sistemleri teşvikleri, 2011 yılında yapılan düzenleme ile özellikle yerli ve yabancı yatırımcıların güneş enerji sistemi kurması için verilmeye başlanmıştır. Hazırlanan güneş enerjisi yatırım haritası ve belirlenen elektrik bağlantı noktaları ile hangi bölgelerde güneş enerji sistemi kurulacağı ve devlet tarafından verilecek teşviğin ne kadar olacağı belirlenmiştir.

Ülkemizde en fazla cari açık kalemi olan enerji giderlerinin azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynağı kullanımının artırılması için çıkarılan kanun ile ülke ekonomisine de katkı amaçlanmıştır. Enerji ihtiyacının büyük bir kısmını dışarıdan ithal eden ülkemizde, kendi enerjisini üreten işletmelerin sayısının artması, hem dışa bağımlılığı azaltacak hem de ekonomik kazanıma sebep olacaktır.

Güneş Enerji Sistemleri Teşvikleri kimler için verilmektedir?

  • 000 kişiden az nüfusa sahip yerel yöntemlere doğrudan hibe, 10.000’den fazla nüfusu olan yerleşimlerde ise uzun vadeli kredi şeklinde,
  • Tarımsal veya tarıma dayalı işletmeler ile tarımsal menşeli organize sanayi bölgelerinde,
  • Büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin işletmelerinde,
  • Küçükbaş hayvan yetiştirilen işletmelerde,
  • Kanatlı hayvan üretimi yapılan işletmelerde,
  • Organik tarım ve kültür ürünleri yetiştiricilerinin işletmelerinde,
  • Seracılık yolu ile gıda ürünü, çiçek ve fidan üretimi yapılan yerlerde,
  • Tarımsal sulama yapmak için enerji ihtiyacı olan yerlerde,

Hibe ve teşvik yolu ile güneş enerji sistemleri teşvik edilmektedir.

Hem uzun hem de kısa vadede ülke ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşması ile ülkemizin yer altı ve yer üstü enerji kaynaklarının daha akılcı kullanımı sağlanacağı gibi doğaya zarar vermeyen bu uygulama ile gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Dünya bırakmak mümkün olacaktır.

Şartları taşıyan girişimci veya firmaların projeleri ile birlikte EPDK’ya başvurmaları halinde güneş enerji sistemleri teşvikinden yararlanmaları mümkündür.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.