GES Teşvik

GES Teşvik

GES Teşvik

GES Teşvik

            GES teşvik, özellikle lisanslı GES projelerini artırmak ve güneş enerjisinden elektrik üretimini teşvik etmek amacıyla devlet tarafından sunulan mali destektir.

Güneş enerjisi santralleri konusunda artan talep ve devlet desteği, lisanslı veya lisanssız GES projesi kurmak isteyen kişi ve yatırımcıları motive ediyor. Türkiye Kuzey Yarımkürede Orta Kuşak ülkesi olmasına rağmen konum itibariyle Dünya’nın pek çok ülkesinden daha fazla güneşlenme oranlarına sahiptir. Özellikle sanayi ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerin daha fazla güneş alan ve ılıman iklime sahip olduğu dikkate alındığında, GES sistemleri için çok uygun bir coğrafyada yaşadığımızı söylemek abartı olmayacaktır.

Son yıllarda tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de GES teşvik ve yatırımları konusunda yasal ve finansal çalışmalar son hızla devam ediyor. Fosil yakıtlar yönünden daha güneydeki ülkelere göre fakir olduğumuz da dikkate alındığında sürdürülebilir ve verimli enerji kaynakları arasında güneşin en üst sıraya çıkması olağan bir durum. Hızla tükenen kömür madenlerimiz ve sürekli HES santralleri sebebiyle değişen iklimin yarattığı olumsuzlukların tek alternatifi olan güneş enerjisi sistemleri, gelişen sanayi için de en karlı yatırımlardan biri.

Petrol ve doğalgaz için dışa olan bağımlılığımızdan kurtulmak, ekonomik ve karşılıksız enerji elde etmek, ekonomik açıdan artı değer yaratmak için en büyük tüketim kalemi olan enerji harcamaları konusunda bir çare bulunması gerekiyordu. Bu anlamda güneş enerjisinden elektrik üretme teknolojisi geleceğin enerji kaynağı olarak en cazip seçenek haline geldi.

Son yıllardaki altyapı çalışmaları ve yasal düzenlemeler, herkesin güneş enerjisi sistemi kurmasına imkan veriyor. İster bireysel ister kurumsal bazda elektrik ihtiyacı amacıyla kurulsun, GES teşvik her türlü güneş enerjisi sistemi için devletin sağladığı avantajlarla sunuluyor. Konutlarda kullanılan elektrik için GES kredi imkanı devletin bankalara verdiği talimat sonucunda ortaya çıkarken işletme ve sanayi kuruluşları için elektrik üretimi yapmak istenmesi halinde finansman için gerekli kredi devletin ilgili kurumları tarafından bizzat sağlanmakta, vergi indirimleri, kısmi hibeler ve arazi tahsisleri yapılmaktadır.

GES teşvikleri ve tüm detaylar hakkında danışma, proje ve uygulama hizmeti veren firmamız ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.