GES SİSTEMİ NEDİR?

GES SİSTEMİ NEDİR?

GES SİSTEMİ NEDİR

GES SİSTEMİ NEDİR

          GES sistemi nedir diye merak ediyorsanız, bu yazımızda gerekli ana bilgiyi bulacaksınız. GES sistemi en kısa tanımla, güneş enerjisinden elektrik üretilmesini sağlayan teknik uygulamalardır denilebilir.

          GES sistemi nedir sorusuna daha detaylı bir cevap verecek olursak;

Güneş ışınlarının, özel olarak dizayn edilmiş güneş panelleri üzerine düşmesi sonucunda elektronların hareket ederek elektrik akımını oluşturmasıdır. Bu akım, kullanılabilir elektrik enerjisini ortaya çıkarmaktadır. GES sisteminde havanın açık ve güneşli olması gerekli değildir. Gün ışığının bulunması yeterlidir. Güneş panelleri gün ışığındaki enerjiyi absorbe ederek enerjiye çevirir. Yani kış veya yaz mevsimi olmasının, güneş ışınlarından elektrik enerjisi üretilebilmesi bakımından herhangi bir farkı yoktur. GES, gündüz saatleri süresince elektrik enerjisi üretilmesinin mümkün olduğu bir sistemdir. Yenilenebilir ve sonsuz bir enerji kaynağı olması bakımından güneş enerjisi, geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilmektedir.

İlk kullanılmaya başlandığı yıllarda sadece evlerdeki suların ısıtılmasına yarayan güneş panelleri, zaman içinde geliştirilerek elektrik enerjisi de elde edilebilir formata kavuşturulmuştur. Bugün için kullanılan güneş enerjisi panelleri, güneş ışınlarının toplanarak doğru akım mantığı ile elektrik enerjisine dönüştürülebildiği, üretilen enerjinin daha sonra kullanılmak üzere depolanabildiği özelliklere sahiptir. Güneş enerjisi panelleri ile ihtiyaçtan daha fazla elektriğin üretilmesi ve depolanması da mümkün hale gelmiştir. Böylece gün ışığının olmadığı geceler için de kesintisiz enerji sağlanmaktadır.

Diğer yandan sağlam ve doğru bir uygulama ile ömür boyu kullanılabilir bedava bir enerji kaynağı elde edilmiş olur. Elektrik enerjisinin maliyeti düşünüldüğünde, bir defaya mahsus yapılacak harcama ile kurulan güneş enerjisi sistemi, birkaç yıl içinde kendini amorti etmekte ve sonrasında tamamen bedava enerji kullanmaya imkan vermektedir.

Otomobil firmalarının son yıllarda üzerinde durduğu hybrid araçlar da elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bir süre sonra Dünya’da hybrid araç kullanımının yaygınlaşacağı, hatta bazı ülkelerde mecburi hale geleceği de söylenmektedir. Bu durumda ev, işyeri, arazi veya tarım alanlarınızda kullandığınız GES sitemi sayesinde araçlarınız için de gerekli olan enerjiyi sağlamanız mümkün olacaktır.

Lütfen GES sitemi nedir sorusuna daha detaylı ve teknik cevap almak için bizimle iletişime geçiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.