GES Kredi

GES Kredi

GES Kredi

GES Kredi

          GES kredi, güneş enerjisi sistemi kurdurmak isteyenleri teşvik etmek amacıyla ce devlet desteği ile bankalar tarafından sağlanan kredi türüdür. Son yılların en yaratıcı ve dikkat çekici kredisi olan GES kredi ile 1 MW’ın altında üretim hedefleyen ve lisanssız elektrik enerjisi üretmek isteyen tüketicilerin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

          GES kredi için TEDAŞ tarafından sağlanan elektrik hizmetine ilişkin elektrik aboneliği ilk şarttır. Bilindiği gibi lisanslı GES projeleri ticari amaçla elektrik üretimi içindir. Prosedür ve uygulaması çok farklı bir alan olan lisanslı GES için GES kredisi verilmemektedir. Bu kredi ile amaçlanan kendi elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla güneş enerjisi sistemi kurmak isteyen gerçek veya tüzel kişilere gerekli finansmanı sağlamaktır.

Eviniz, işyeriniz, üretim tesisiniz veya zirai işleriniz için kendi elektriğinizi üretmek istiyor ancak sistem kurulumu için gerekli parayı bulamayacağınızı düşünüyorsanız Türkiye’deki bankaların bir çoğu GES kredi imkanı sağlamaktadır. Her bankanın şart ve uygulamaları birbirinden farklı olsa da, devlet destekli bir proje olduğu için asgari şartlara sahip herkesin kredi alma imkanı vardır. Hatta kurulan sistemde üretilen elektriğin fazlasının en az 10 yıl boyunca devlet tarafından satın alınacağına dair taahhüt dahi verilmektedir.

GES kredi kullanmak için kuracağınız sistemin büyüklüğü önem taşımaz. Müracaat ettiğiniz banka sizden bazı belgelerin ibrazını isteyecek ve değerlendirme sonucunda size kredi tahsis edecektir. Eğer GES kredisi kullanmak istiyorsanız öncelikle GES danışmanlık hizmeti veren bir firmadan keşif ve projelendirme istemeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Çünkü GES kredisi verecek bankaların hepsi projenizi ve kuracağınız sistemin maliyetini görmek isteyecektir.

Hazırlanan proje bankanın aradığı şartlara haiz, üretim miktarınız 1 MW’ı geçmiyor ve hali hazırda bir TEDAŞ aboneliğiniz varsa kişisel birkaç belge ile birlikte bir GES kredisi veren bankalardan birine müracaat edebilirsiniz.

Eğer GES kredisi konusunda hangi bankanın şartlarının sizin için daha uygun olduğunu, hangi belgelerin gerektiğini bilmiyor ve en önemlisi kabul edilebilir bir GES projesi gerekiyorsa  firmamız danışmanlık ve projelendirme hizmeti vermektedir. Belgelerinizin hazırlanması ve diğer işlemlerinizin takibi konusunda her zaman yanınızdayız.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.