GES İZİN

GES İZİN

GES İZİN

GES İZİN

           Güneş enerjisi sistemi kurdurmak isteyen ancak GES izin süreci hakkında bilgi sahibi olmayanlar için konu ile ilgili genel bir bilgilendirme yapmak istedik.

GES projesine başlamadan önce, sistem maliyetinin yaklaşık %20’sini karşılayacak kadar nakit veya teminatınızın olması gerekir. Çünkü başlangıç işlemleri ve acil masraflar için bu para gerekli olacaktır.

GES izni konusunda yasal olarak izlenmesi gereken bazı prosedürler vardır. Bunlar;

  • Projeyi kuracağınız arazinin seçimi; Arazi tarım dışı yani verimliliği düşük bir alan olmalıdır. Kuracağınız GES için her mW başına 20 dönüm arazi bulunması yasa gereğidir. Ayrıca arazinin enerji nakil hattı yani trafoya olan mesafesi de önemlidir. En fazla 20 km uzaklıkta bir arazi olması gerektiği gibi her km mesafenin maliyeti artıracağı unutulmamalıdır. Bu arazi için İl Tarım Müdürlüğü’ne “tarım dışı arazi” yazısı almak için başvuruda bulunmanız gerekir.
  • Enerji dağıtım şirketine müracaat; Tarım dışı arazi yazısını aldıktan sonra enerji şirketine lisanssız elektrik üretmek için izin almak istediğinizi bildiren bir dilekçe ile başvuruyorsunuz. Talebinizin kabulü halinde proje ve imar süreçlerine geçebilirsiniz.
  • İlgili kurumlardan onaylanmış, belediyeden imar izni alınmış, çağrı mektubu hazır bir GES başvurunuz varsa, yeni bir proje hazırlatmak için zaman kaybetmenize gerek yoktur. Çünkü GES projeleri hazırlayan firmamızda, mutlaka sizin şartlarınıza uygun bir proje bulunur. Çok çeşitli alan ve sektörlerde kurulum yaptığımız için elimizdeki örnek proje sayısı hayli fazla. Bu yüzden eğer belgelerinizi ve izinleriniz tamamlayıp, proje hazırlatma aşamasına geldiyseniz, doğrudan bizimle temasa geçebilirsiniz.

           GES izin süreci karmaşık olmasa da zaman alan bir prosedürdür. Devlet ve bazı özel kurumların inisiyatifinde olan onay ve kabul hakkı bazen uzun zaman alabilmektedir. Sürecin uzaması yatırım yapmak isteyen kişilerde projesinin reddedileceği endişesi yaratır. Ancak seçtiğiniz arazi yasal şartları taşıyorsa, bölgede lisanssız elektrik üretimi konusunda ihtiyaç varsa, gerekli evraklar tamam ve projeniz mevzuata uygunsa, GES izin sürecinin sonucu lehinize olacaktır.

GES ile ilgili her konuda bilgi ve danışmanlık, proje hazırlama ve uygulama konularında hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.