GES HİBE

GES HİBE

GES HİBE

GES HİBE

         Güneş enerjisi sistemi kurmak isteyen ancak yeterli sermayesi olmayan herkesin ilk aklına gelen GES hibe ile bunu yapmaktır. Ülkemizde çeşitli alanlarda üretimi ve istihdamı artırmak için devlet hibeleri verildiğini biliyoruz. Ancak bunlar son yıllara kadar genellikle tarım ve hayvancılık alanında karşımıza çıkıyordu. Son dönemde yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yapılan yasal düzenlemeleri müteakip, GES ve RES projeleri için de hibe sağlanmaya başladı.

        GES hibe konusunda devlet desteğinin amacı sürdürülebilir enerji verimliliğini artırmak, fosil yakıtlar ve HES santralleri dışında elektrik enerjisi üreterek mevcut enerji kaynaklarını korumak ve tarım ve sanayiyi desteklemektir. Profesyonel tarım ve hayvancılık yapmak isteyen veya sanayi işletmesi ile üretim ve istihdam sağlamak amacında olan kişilere GES hibe ile verilen destek, uzun vadede ekonomik verilerde de iyileşme sağlayacaktır. Üretim kapasitesinin gerek tarım gerekse sanayi alanında artmasının ülke ekonomisine katkısı yanında istihdam sağlaması ve dışa bağımlılığı azaltması anlamında da önemli olduğu tartışmasızdır.

GES hibe konusunda ilk yapılan düzenleme tarımsal amaçlı güneş enerjisinden elektrik üretme projeleri oldu. Tarımda kullanmak için kendi elektriğini üretmek isteyen çiftçilere devlet yatırımın %50’si kadar hibe vermeye başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği’nin Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi ile tarımsal alanda kullanmak üzere güneş enerjisi sistemi kurmak isteyenlere verilecek destek 2 milyon lira olarak belirlenmiştir. GES hibesinden faydalanmak için proje tutarının alt limitinin en az 30 bin lira olması gerekmektedir.

GES hibesinden yararlanmak isteyenlerin mevzuat takibini ve hibe başvurusunu “www.tarim.gov.tr” adresinden yapmaları mümkün.

GES sistemleri konusunda uzun yıllardır Türkiye’nin her yerinde başarılı projelere imza atan firmamızda, sizin için GES’in tüm süreçlerini takip ederek hazırlıyoruz. Elinizde mevcut bir proje ve gerekli izin belgeleriniz olmasa dahi, fikrinizle bize gelmeniz yeterli. Size ve şartlarınıza özel bir proje ile tüm süreçlerin takibi ve GES tarlasının kurularak size teslimine kadar aktif görev alıyoruz. Hibe ve kredi destekleri konusunda da sizin için güncel mevzuatı takip ederek finansman sorununuzu çözme konusunda destek sağlıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.