GES FİNANS

GES FİNANS

GES FİNANS

GES FİNANS

Güneş enerjisi santrali kurmak istiyor ancak GES finans konusunda gerekli para veya teminatınız yoksa, nerden kaynak bulacağınızı araştırırsınız. GES finans için çeşitli alternatifler bulunmakla birlikte, yatırımın ortalama %15 -20’si gibi bir miktarın nakit veya teminat olarak bulunmasında fayda vardır. Çünkü başlangıç işlemleri ve proje aşamasında size bir miktar para lazım olacaktır.

Eğer izinleri alınmış bir GES projeniz varsa finans bulmak için aşağıdaki yöntemlerden birini seçebilirsiniz;

  • Banka Kredisi; Eğer finansman ve kredilendirme notunuz iyi ise bankalardan GES finansı için kredi kullanma imkanınız vardır. Ülkemizdeki bankaların bir kısmı % 15 civarında bir öz kaynak veya % 25’lik teminat ile güneş enerjisi tarlasının maliyetinin %85 – 90 ‘lık kısmı için kredi vermektedir.
  • Yap, işlet, devret; Güneş enerjisi tarlaları kurulumu konusunda küresel anlamda çalışan yabancı firmaların bazıları Türkiye’de kurulacak güneş enerjisi tarlaları için finansman sağlıyor. Bunun için elinizde tüm izin süreçleri tamamlanmış ve projesi hazır bir GES olması gerekiyor. Özellikle Almanya ve Çin kaynaklı firmalar arazinizde GES projesini kuruyor, yani yatırımı kendileri yapıyor. Duruma göre sizden %20 gibi bir teminat istemeleri de mümkün. Ancak bunun karşılığında belli bir süre TEDAŞ’ dan elde edeceğiniz elektrik gelirine temlik koyup kendileri alıyor. Talebin yani tüketimin yüksek olduğu bölgelerde ayrıca TEDAŞ’a satılan elektriğin kar payından size %15-20 civarında bir ödeme de yapabiliyorlar. Sözleşme süresi dolunca GES tamamen size geçiyor ve artık sadece sizin oluyor.
  • Hibe ve teşvikler; Devlet son yıllarda GES projelerini desteklemekte ve çeşitli hibeler ve düşük faizli uzun vadeli kredilerle yaygınlaşmasını amaçlamaktadır. Tüm izinleriniz alınmış ve projeniz hazır ise elinizdeki belgelerle devlet teşviki ve hibelerden yararlanmak için müracaat edebilirsiniz. Bu konuda izlemeniz gereken yol ve avantajlar hakkında GES danışmanlık hizmeti de veren firmamızdan yardım ve destek alabilirsiniz.

GES finans konusunda çeşitli siteler veya forumlarda okuduğunuz olumsuz haberlere itibar etmeyin. Çünkü ülkenin ekonomik verilerine göre GES ile ilgili yatırım ve yasal düzenlemeler zaman zaman değişikliğe uğramakla birlikte, genel olarak devlet tarafından desteklenmektedir.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.