FOTOVOLTAİK SİSTEM

FOTOVOLTAİK SİSTEM

FOTOVOLTAİK SİSTEM

FOTOVOLTAİK SİSTEM

            Fotovoltaik sistem, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürmek için kullanılan panel sistemlerinin teknik ismidir. Atmosfere giren güneş ışınlarının bir kısmı elektrik enerjisine dönüşmeye uygun dalga boyundadır. Fotovoltaik ışın denilen bu dalga boyundaki enerji, bunları absorbe ederek elektrik enerjisine dönüştüren bir panel yardımı ile toplanır.

Bugün için kullanılan fotovoltaik sistem güneş panelleri, topladıkları güneş enerjisinin ortalama %15’ini elektrik enerjisine dönüştürebilmektedir. Örneğin 1 m2’lik bir güneş paneli, yazın güneşli havalarda ve ortalama 6 saatlik güneşlenme sonucunda 1 kwh elektrik üretebilmektedir. Ancak bu oranın yükseltilmesi için bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

Güneş panelleri çok sayıda silikon bazlı hücreden oluşur. Bunlara fotovoltaik modüller de denilmektedir. Paneller akü, invertör (evirici) ve akü şarjı ile birlikte bir sistem oluştururlar. İşte bu sisteme fotovoltaik sistem adı verilmektedir. Sistem atmosferdeki güneş enerjisinin fotovoltaik özellikte olanlarını absorbe ederek eviricide kullanılabilir elektrik akımına dönüştürür. Dönüştürülen bu akım aküde toplanarak kullanıma hazır hale gelir. Eğer o esnada kullanım yapılmıyorsa veya kapasiteden az ise akü şarj regülatörü aküyü kapatarak içindeki mevcut elektriği korumakla birlikte daha fazla enerji girişini engeller. Bu sistemin sağlıklı ve uzun ömürlü olması açısından önemli bir detaydır. Elektrik kullanıldığı yani aküdeki hazır enerji azalmaya başladığı anda şarj regülatörü tekrar açılarak aküye enerji girişinin devamını sağlar.

Fotovoltaik sistem basit gibi görünse de çalışma prensipleri ve mantığı ilgi çekicidir. Şebeke elektriği veya diğer enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltması ve sonsuz olması sebebiyle güneşten elektrik üretmek her şeyden önce keyifli bir iştir. Yatırım maliyeti üretilen enerji sayesinde karşılandıktan sonra elde edilen tüm elektriğin bedava olması ve en önemlisi bunun gezegenimize hiçbir zarar vermemesi fotovoltaik sistemin tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

Bugün için gelişmiş ülkelerin tamamında güneş paneli tarlaları desteklenmektedir. Sadece tarım ve sanayide değil, evlerde ve bireysel kullanım için de bulunmaz bir kaynak olan güneş enerjisinden elektrik üretimi önümüzdeki yüzyılın en popüler teknolojik gelişmesi haline gelecektir. Elektriğin icadının Dünyamıza verdiği zararları minimal düzeye indirmek için güneş enerjisinden faydalanmak gerekiyor.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.