EVDE ELEKTRİK ÜRETİMİ

EVDE ELEKTRİK ÜRETİMİ

EVDE ELEKTRİK ÜRETİMİ

EVDE ELEKTRİK ÜRETİMİ

Bundan 15 – 20 sene önce insanlara evde elektrik üretimi diye bir şeyin varlığından söz etseydiniz, muhtemelen şaka yaptığınızı sanacaklardı. Ancak gelişen ve yenilenen teknoloji sayesinde bugün evde elektrik üretimi mümkün hale gelmiştir. Ancak evde elektrik üretimi konusunda insanların aklına gelen iki soru var; Bunun maliyetinin ne olduğu ve sistemin nasıl kurulacağı.

Her geçen gün hayatımıza yeni bir elektrikli cihazın girdiği ve bunların bir süre sonra vazgeçilmez hale geldiği bilinir. Ancak bu kadar çok elektrikle çalışan cihazın tükettiği elektriğin artan faturalarının altından kalkmak her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Günlük elektrik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz düzeyde elektrik enerjisini kendiniz üreterek hem bütçenizi rahatlatabilir hem de küresel çevre sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

Bugün için en değerli ama bedelsiz olan tek enerji kaynağı güneş haline gelmiştir. Şu an için kullanılan güneş enerjisi panellerinin de zaman içinde çok daha ileri düzeyde ürünler haline gelmesi için uzun zaman beklemeye gerek kalacağını da sanmıyoruz. Oda büyüklüğündeki bilgisayarlarla çıkılan iletişim teknolojisinin bugün küçük bir cep telefonuna sığdırılması bu konuda en güzel örnek olacaktır.

Evinizde elektrik üreterek kullanmak ve her türlü enerji ihtiyacınızı bu şekilde karşılamak için yapmanız gereken öncelikle buna karar vermek. Daha sonra Fotovoltaik yani solar panel ile akü almak gerekir. Ayrıca sistemin çalışması ve elektrik üretmesi için akü şarj regülatörü, çevirici ve elektronik devrelere ihtiyacınız olacaktır. Ancak akü ve akü regülatörü sistemin olmazsa olmaz parçaları değildir. Akü güneşsiz havalarda veya geceleri de kullanmak için, üretilen elektriğin depolanmasını sağlar. Akü şarj regülatörü ise aküye kapasitesinden fazla elektrik depolanmasını önler. Eğer ben sadece gündüz üretilen elektrik ile yetinirim, geceleri gerek yom diyorsanız akü ve akü regülatörü almanıza da gerek yoktur.

Evde elektrik üretimi için bu malzemeler ile bir sistem kurdurabilir, bunun için de uzman bir firmadan yardım alabilirsiniz. Kendi başınıza kurmaya kalkmamanızı tavsiye ederiz. Elektik işleri ve benzer konularda tecrübe sahibi değilseniz istenmeyen sonuçlar yaşayabileceğinizi belirtmek isteriz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.