EKONOMİK GÜNEŞ PANELİ

EKONOMİK GÜNEŞ PANELİ

EKONOMİK GÜNEŞ PANELİ

EKONOMİK GÜNEŞ PANELİ

Ekonomik güneş paneli seçimi tamamen sizin enerji ihtiyacınıza ve seçiminize bağlıdır. Günlük elektrik ihtiyacınızı belirledikten sonra bunu sağlayacak büyüklük ve özellikte panelin hangisi olduğunu öğrenmeniz ve bunlar arasından bütçenize en uygun olanını seçmeniz gerekir.

Bugün için piyasada birkaç çeşit güneş paneli satılmaktadır. Bunlar arasında fiyatı daha pahalı olmakla birlikte daha az yer kaplayan ve daha yüksek verimliliğe sahip olanların yanında daha ekonomik olanları da vardır. En ekonomik güneş paneli hangisidir sorusunun cevabı tamamen sizin elektrik ihtiyacınıza ve bütçenize bağlıdır. Çünkü aynı özelliklere sahip güneş panelleri arasında fiyat olarak küçük farklar bulunur. Çok daha kaliteli oldukları iddiası ile satılan daha pahalı markalar da vardır. Ancak unutulmamalıdır ki kendine özel bir teknolojisi olmadığı sürece aynı özelliklere sahip iki güneş paneli arasında üretim ve verimlilik açısından çok büyük farklar bulunmaz.

Güneş panellerinde ebatlar küçülüp verimlilik yükseldikçe fiyatlar da artar. Bu anlamda en verimli ve daha az yer kaplayan güneş panellerinin mono kristal güneş panelleri olduğunu söylemek gerekir. Bu tür paneller daha fazla elektrik üretimini daha verimli oranlarda sağlarken diğer güneş panellerine göre daha az yer kaplarlar.

Poli kristal veya ince film güneş panelleri biraz daha ucuzdur. Ancak ince film güneş panellerinin verimliliği çok düşük olduğu için çok fazla tercih edilmez. Eğer beklentiniz belli bir miktarda elektrik enerjisi elde etmekse ince film güneş panelleri size göre değildir. Poli kristal güneş panelleri ise ince film panellere göre daha kaliteli ve daha verimlidir. Ancak mono kristal kadar verimli olmadığını belirtmek gerekir. Yine de bir evin günlük enerji ihtiyacını karşılamak açısından yeterli miktarda poli kristal güneş paneli yeterli olacaktır. Ancak bu tür paneller diğerlerine göre daha fazla yer kaplamaktadır. Daha doğrusu aynı miktarda elektrik üretimi için daha fazla panele ihtiyaç olduğundan daha büyük bir alan gerekir.

En ekonomik güneş paneli hangisi diye merak ediyorsanız internette yapacağınız kısa bir araştırma fiyatlar konusunda fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.